Archiwum wydarzeń 2021

Relacja ze spotkania DKK Książkołaki - 26.11.2021

09-12-2021

Relacja ze spotkania DKK Książkołaki

Młodzi, odważni, zaangażowani, wytrwali! Swoją pomysłowością zadziwiają dorosłych i udowadniają, że nie trzeba czekać, żeby zmienić świat.

Justyna Suchecka, „Young Power”

26 listopada w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży WiMBP w Rzeszowie odbyło się kolejne spotkanie Książkołaków. Grupa starszych dzieci w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki uczestniczyła w zajęciach, które nawiązywały do reportaży Justyny Sucheckiej.  Tego wieczoru na klubowiczów czekał plakat – barwami i symboliką nawiązujący do tematu siły i mocy młodości, a atmosferę podgrzewały: zdrowa zielona herbatka i przygotowane na tą okazję specjalne zadania.

Na początku – tradycyjnie, dzieci dzieliły się swoimi spostrzeżeniami na temat przeczytanej książki, odpowiadały na pytania: czy podobały się zaprezentowane historie, czy udało się zapoznać ze wszystkimi bohaterami, czy któryś z nich szczególnie zapadł w ich pamięci. Wiele emocji wzbudziła historia Ignacego Kusa – konstruktora robotów, świetnie zapowiadającego się programisty a przede wszystkim wielkiego miłośnika Lego i gry Minecraft. Okazało się, że w naszej grupie mamy sporo świetnych informatyków, matematyków i przyszłych inżynierów, a programowanie czy kodowanie nie stanowią dla nich żadnych trudności. Nie brakuje też piosenkarzy, sportowców, wynalazców czy przyrodników; słowem – każdy znalazł coś dla siebie. W trakcie dyskusji pojawiły się słowa – klucze: siła, młodość, moc, energia, wytrwałość, talent;  to one zainspirowały młodych czytelników do stworzenia ciekawej pracy plastycznej. Na dużej planszy powstała kolorowa kompozycja dłoni z opisem super mocy młodszych członków DKK. Tego wieczoru młodzi artyści wykonali również andrzejkowe lampiony. W ruch poszły kolorowe bibuły, wstążki, sznurki, koraliki i cekiny. Efekt przerósł najśmielsze oczekiwania, wszystkie lampioniki prezentowały się doskonale i od razu zostały przetestowane w mrokach sali bibliotecznej. Andrzejkowy klimat został z nami do końca spotkania, Książkołaki postanowiły zapozować do wspólnej fotografii w zabawnych nakryciach głowy. Zabawom nie było końca, ale udało się nam jeszcze dokonać oceny książki. Wszyscy zadecydowali, że jeszcze powrócą do tej lektury, a to jest najlepsza rekomendacja.

Kilka słów o książce i autorce:

Dziennikarka, specjalistka od spraw młodzieży spisała 30 opowieści o młodych ludziach, którzy swoją pomysłowością zadziwili i wciąż zadziwiają dorosłych. Wszystkie te historie łączy fakt, że nie można się poddawać, że cierpliwość, wytrwałość i konsekwencja zawsze się opłaca. Książka Young power! udowadnia także, że nie trzeba czekać, żeby zmieniać świat. Bohaterowie opowieści Justyny Sucheckiej urodzili się po 2000 roku: ich dziecięce pomysły tym różnią się od naszych, że może je zobaczyć świat. Media społecznościowe, obecność Polski w Unii Europejskiej, liczne stypendia i wyjazdy dały młodym ludziom z różnych zakątków naszego kraju szansę, żeby się pokazać (PolskieRadio.pl). Autorka kibicuje dzieciakom w spełnianiu marzeń, nie kryje, że uczy się od nich myślenia wbrew schematom i razem z nimi robi hałas.

Sabina Dobrowolska

--------------------------------------------------------------------------