Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26948447 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2021

Noc Bibliotek w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży – relacja

12-10-2021

 

Noc Bibliotek w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży

 

„Książka to naprawdę fantastyczny przedmiot. Mogę mieć malutki pokoik, mogę w ogóle nie mieć pokoju i siedzieć kątem u rodziców przy biurku albo na łące, w parku na ławce, mogę mieć może metr kwadratowy przestrzeni wokół siebie i nagle przenoszę się na statek różowych ufoludków, zmieniam się w księżniczkę albo podróżnika - a wszystko to dzięki temu jednemu przedmiotowi. Dzieci zwykle reagują zaskoczeniem, mówią: rzeczywiście, może nigdy nie pojadę tam, gdzie mieszkają słonie, może nigdy nie wyjadę z mojej wioski czy miasteczka, a dzięki książce mogę odbyć nawet najdalsze podróże. Wystarczy pokazać, jak wiele spraw umożliwia nam książka, a dziecko będzie nią naprawdę zafascynowane”.

Joanna Krzyżanek

 

Sobotnie popołudnie w naszej bibliotece było wyjątkowe i niezapomniane. Za sprawą niezwykłych gości między regałami unosił się zapach cynamonu, wanilii, truskawek i świeżo usmażonych naleśników.

 

9 października Oddział dla Dzieci i Młodzieży Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie miał przyjemność gościć niezwykłą osobę, świetną pisarkę dla dzieci, wyjątkowego pedagoga, mamę Cecylki i Starego Knedelkowa - Joannę Krzyżanek. Spotkanie z autorką odbyło się w ramach święta wszystkich bibliotek - Nocy Bibliotek. Wydarzeniu, któremu przyświecało hasło: Czytanie wzmacnia, towarzyszyły gry i zabawy dla dzieci, przygotowane w klimacie książek zaproszonego gościa. Imprezę otworzyły biblioteczne „podchody”, zadaniem graczy było uzbieranie jak najwięcej składników potrzebnych do zrobienie tortu. W zabawie, każdy mógł się wykazać spostrzegawczością, umiejętnością czytania, sprawnością fizyczną oraz znajomością bajek, legend i baśni. Na dzieci i ich opiekunów czekał też „koszyk dobrych myśli” czyli garść pięknych cytatów i inspirujących sentencji zaczerpniętych ze Starego Knedelkowa, a także kolorowa fotoramka, przy której każdy mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w niezwykłym nakryciu głowy.

 

Autorkę i zgromadzone dzieci zbliżyło wspólne dekorowanie kartonowych kawałków torcika. Za namową Pani Joanny wszyscy wzięli się do pracy i w mgnieniu oka powstał bajecznie kolorowy tort o niezliczonych smakach. Kartonowy słodki przysmak okazał się wstępem do opowieści o Starym Knedelkowie. Gość wieczoru porwał wszystkich (również dorosłych) w świat Cecylki i gąski Walerki, Lamelii Szczęśliwej, Ignasia Ziółko i Lusi Wafelek. Pani Joanna opowiedziała o wielkiej przygodzie, jaką jest pisanie książek dla dzieci. Zebrani dowiedzieli się, kiedy powstała pierwsza książka autorki, i co się z nią stało, jaką rolę odegrała w tym wydarzeniu babcia, skąd wziął się pomysł na kolorowe miasteczko i jak pojawiła się w nim gąska Walerka. Między pisarką a dziećmi nawiązała się wspaniała nić porozumienia, do rozmowy bardzo chętnie włączali się też opiekunowie i rodzice. W tak miłej atmosferze przebiegało malowanie pastelami drewnianych domków. Twórczej pracy, a potem wystawie towarzyszyły dobre humory, pozytywna energia i mnóstwo radości. Spotkanie zakończyły zagadki i dobre rady od Cecylki Knedelek oraz wspólne zdjęcia w szalonych aranżacjach. Nikt tego wieczoru nie spieszył się z opuszczeniem biblioteki, każdy jeszcze przez chwilę chciał porozmawiać z autorką i dostać od niej pamiątkowy wpis do książki. Serdecznie dziękujemy Joannie Krzyżanek, że zechciała być z nami i wesprzeć biblioteczną akcję.

 

Drodzy Czytelnicy, nadeszła już jesień, coraz więcej chłodnych i pochmurnych dni, wszyscy skupiają się na wspomaganiu odporności, szukamy odpowiednich suplementów i receptur, ale nie zapominajmy, że… Czytanie wzmacnia. Po wzmacniającą literaturę na długie jesienne wieczory zapraszamy do biblioteki.

 

Sabina Dobrowolska

-------------------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: