Wydarzenia w 2022 roku

„Miejsce na miotle” Julii Donaldson na spotkaniu Bajkoteki - DKK dla maluchów w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży

29-11-2022

„Miejsce na miotle” Julii Donaldson na spotkaniu Bajkoteki - Dyskusyjnego Klubu Książki dla maluchów w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży

Na listopadowym spotkaniu DKK dla maluchów Bajkoteka czytaliśmy książkę „Miejsce na miotle” napisaną przez duet twórców słynnej i docenionej przez czytelników książki o Gruffalo.

Julia Donaldson jest wielokrotnie nagradzaną autorką kilkudziesięciu książek dla dzieci oraz ponad stu pozycji przeznaczonych dla szkół. Książki o jej najbardziej znanym bohaterze Gruffalo sprzedały się w ponad 17 milionach egzemplarzy na całym świecie i zostały przetłumaczone na siedemdziesiąt pięć języków. Natomiast Axel Scheffler to ceniony na całym świecie ilustrator książek dla dzieci. Zilustrował ponad sto książek, wiele z nich zostało wydanych w innych językach, a jego prace wystawiano na całym świecie. Najbardziej znany jest z ilustracji do książek Julii Donaldson.

Julia Donaldson i Axel Scheffler potrafią wykreować niezwykłe proste i jednocześnie wciągające opowieści dla najmłodszych. Krótki i melodyjny, dzięki rymom, tekst jest zabawny i pełen zwrotów akcji. Mamy tutaj Czarownicę, która podróżuje na miotle wraz ze swoim kotem. Niestety zła pogoda krzyżuje jej plany. Bohaterka gubi kolejno kapelusz, wstążkę i różdżkę. Zguby te pomagają jej odnaleźć zwierzęta, z którymi Czarownica się zaprzyjaźnia i za każdym razem znajduje dla nich miejsce na swojej miotle. Kiedy łamie się miotła, a czarownica wpada w łapy złego smoka, może liczyć na pomoc swoich nowych przyjaciół.

Ta zabawna opowieść przemyca ponadczasową lekcję o przyjaźni i wzajemnej pomocy, bo zawsze warto bezinteresownie pomagać i czynić dobro. Historia pokazuje dzieciom, że w grupie tkwi ogromna siła, dlatego warto współpracować i troszczyć się o siebie nawzajem. Mieć kogoś, na kogo zawsze możemy liczyć, to ogromne szczęście – szczególnie gdy okoliczności nas przerastają.

„Miejsce na miotle” to prosta i niezwykle zabawna historia, która pokazuje postać czarownicy z zupełnie nowej perspektywy. Jej przygoda budzi w dzieciach mnóstwo emocji, skłania do zadawania pytań i wyciągania wniosków. Całość dopełniają ilustracje Axela Schefflera, doskonale obrazujące opowiadanie. Historia Czarownicy i jej przyjaciół zachwyci zarówno młodego czytelnika, jak i jego rodziców. Mali Klubowicze z zaciekawieniem poznawali tajemnice zamku czarownicy, wykonując kolejne zadania i pomagając Czarownicy uporządkować kapelusze, ubrać pająki na zimę i odnaleźć cienie. A na koniec wykonali własne sympatyczne czarownice.

Agnieszka Dworak

----------------------------------------------