Wydarzenia w 2022 roku

Spotkanie DKK dla młodzieży - relacja

05-12-2022

„Nie ma sensu walczyć, jeśli nie zamierzasz zwyciężyć”

„Okrutny książę” Holly Black na spotkaniu DKK dla młodzieży

w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży

„Okrutny książę” autorstwa Holly Black to jedna z najpopularniejszych książek wśród młodzieży jakie ukazały się w ostatnich latach w Polsce. Powieść przez jedenaście tygodni była na liście bestsellerów The New York Times'a. Autorka najbardziej znana jest dzięki cyklowi „Kroniki Spiderwick”, które stworzyła wraz z pisarzem i ilustratorem Tonym DiTerlizzi oraz trylogii dla młodzieży „Nowoczesna baśń”.

„Okrutny książę” szybko podbił serca młodych czytelników i wywołał wiele dyskusji. Na spotkaniu DKK dla młodzieży zastanawialiśmy się w czym tkwi fenomen powieści. Klubowiczom książka bardzo się spodobała, dlatego też z entuzjazmem rozmawiali o swoich ulubionych bohaterach i dzielili się refleksjami na temat przeczytanej lektury.

Trzy siostry są świadkami śmierci swoich rodziców. Zostają nagle wyrwane z normalnego świata by zamieszkać w  Elysium - krainie elfów wraz z Madokiem - mordercą swych rodziców jako opiekunem i ojcem. Najstarsza z sióstr Vivienne jest półelfką i córką Madoka, bliźniaczki Taryn i Jude natomiast są zwykłymi śmiertelniczkami, przez co ich życie wśród elfów nie jest łatwe. Są bite i poniżane, muszą być cały czas czujne i chronić się przed urokami, które może na nie rzucić każdy z bytów nadprzyrodzonych. Główną bohaterką powieści jest jedna z bliźniaczek – Jude, musi ona zmagać się z okrutnym księciem elfów – Cardanem, który na wszelkie sposoby próbuje uprzykrzyć jej życie. Nagle sytuacja Jude ulega zmianie i to ona zyskuje kontrolę nad Cardanem. Dzięki swej przebiegłości i ogromnej woli walki, dziewczyna staje się jedną z najbardziej wpływowych osób na elfim dworze. Walka o władzę jest brutalna, a duma i uprzedzenia są zgubne. W Elysium nic nie jest proste, nikt nie jest czarno-biały i nic nie jest dane na zawsze.

Autorka wykreowała dość brutalny i fascynujący, nadprzyrodzony świat, pełen piękna i niebezpieczeństw. Ta baśniowa kraina od razu łapie czytelnika w swe sidła i nie puszcza aż do ostatniej strony książki. Kraina elfów jest niezwykła i dość zwyczajna zarazem. Zachwyca pięknem przyrody i intryguje zdradliwymi zakamarkami kryjącymi się w lasach i mrocznych elfich sercach. Istoty zamieszkujące Elfchame nie potrafią kłamać i właśnie dlatego są bardzo przebiegłe i okrutne. Uwielbiają zagadki i intrygi. Doskonale posługują się słowem i magią, by zwabić i oszukać człowieka. Kochają uczty, przyjęcia oraz wszelkie rozrywki i przyjemności. Interakcje jakie zachodzą między Jude i Cardanem, ich wzajemne oddziaływanie na siebie stanowią oś powieści, mimo że nie jest to romans fantasy. Każde z nich ma swoją przeszłość, która ich ukształtowała. Oboje doznali cierpienia i straty. Oboje muszą dojrzeć i odnaleźć swoje przeznaczenie. Jud ma mocny charakter, jest uparta i ambitna, za wszelką cenę dąży do celu. Jej postępowanie budzi skrajne uczucia, ale przez to jest bardzo realna. Podobnie jak Cardan, który wydaje się być zepsutym, rozpieszczonym i bezmyślnym księciem. Wszyscy bohaterowie książki mają w sobie coś prawdziwego, są pełnokrwistymi i niejednoznacznymi charakterami – mają w sobie tyle samo dobra co zła. Takim postaciom czytelnik gotowy jest oddać serce i poświęcić swój czas, żeby dowiedzieć się, co się z nimi stanie. Powieść zaskakuje i bohaterami i fabułą. Autorka zamiast romansu opisuje polityczne rozgrywki, walkę o wpływy, spiski i morderstwa. Nie znajdziemy tu słodkich słówek, tylko gorzką rzeczywistość. Rzucona w wir wydarzeń dwójka nastoletnich bohaterów musi poradzić sobie z własnymi demonami i jednocześnie walczyć o przetrwanie. Ich emocje są niełatwe do odczytania, co zmusza czytelnika do zastanowienia i analizy ich postępowania. Dlatego powieść jest tak zaskakująca i wciągająca.

Agnieszka Dworak

------------------------------------------------------------------------------------------------------