Archiwum wydarzeń 2015

ŚWIAT MARII RUDNICKIEJ, PISANY PIÓREM, IGŁĄ I ŚPIEWEM. Wieczorek słowno-muzyczny w Wypożyczalni Głównej – relacja

23-09-2015

ŚWIAT MARII RUDNICKIEJ, PISANY PIÓREM, IGŁĄ I ŚPIEWEM.

Wieczorek słowno-muzyczny
Wypożyczalnia Główna

Świat Marii Rudnickiej pisany piórem, igłą i śpiewem” to tytuł wieczorku słowno-muzycznego, który odbył się 21 września 2015 r. w siedzibie Wypożyczalni Głównej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, przy ul. Jarosława Dąbrowskiego 33a.

Bohaterka spotkania to osoba obdarzona wieloma talentami i posiadająca wiele zainteresowań oraz umiejętności. Ukończyła studia ekonomiczne w Krakowie, z Rzeszowem związana jest od roku 1960. Od 2007 r. jest członkiem Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Rzeszowie, gdzie działa w trzech sekcjach: literackiej, muzycznej i plastycznej. W bieżącym roku została laureatką prestiżowej nagrody Zarządu Województwa Podkarpackiego za całokształt działalności w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

Działalność wokalna towarzyszy Marii Rudnickiej przez całe życie. Swoimi występami piosenkarskimi uświetniała gale sylwestrowe i wieczorki taneczne w Klubie Garnizonowym, imprezy organizowane przez Uniwersytet Trzeciego Wieku i w restauracji „Sabatini”. Śpiewała w chórze Związku Nauczycielstwa Polskiego „Cantus”, chórze przy kościele garnizonowym oraz chórze „Cantilena” przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

Dorobek literacki Marii Rudnickiej jest imponujący: 21 wydanych tomików wierszy, książka wspomnieniowa w formie autobiografii „Za głosem serca – ścieżka życia”, a także śpiewnik „W krainie melodii”, gdzie zaprezentowano nuty oraz teksty piosenek, w tym utwór „Rzeszów – stolica Podkarpacia” i hymn Wojewódzkiej Komendy Uzupełnień w Rzeszowie. Autorka swoje spotkania autorskie oraz wieczory słowno-muzyczne, według własnych scenariuszy, organizuje w Klubie 21. Brygady Strzelców Podhalańskich z udziałem znakomitego recytatora Stacha Ożoga, w Wojewódzkim Domu Kultury oraz w Filii nr 9 WiMBP w Rzeszowie, przy ul. Czackiego 5.

Dr Stanisław Dłuski w recenzji twórczości poetki napisał, m.in.: Kiedy czytałem wiersze Marii Rudnickiej przeżyłem autentyczne olśnienie, odnalazłem w tych wierszach rzadko spotykaną dzisiaj czułość dla świata , dla każdego istnienia, dla pejzażu, ludzi, zwierząt. Poetka odkrywa ciągle na nowo magię zachodzącego słońca, wsłuchuje się w szmery lasu, podziwia mistyczny taniec żurawi, to całe bogactwo i różnorodność świata, które często nam umyka. W tym sensie ocala te jasne chwile ludzkiej egzystencji.

Wieczór słowno-muzyczny w wypożyczalni miał bogatą i atrakcyjną formę. Przebiegał także w miłej i ciepłej atmosferze.

Sylwetkę i działalność artystyczną Marii Rudnickiej przedstawił Włodzimierz Ratyński – kierownik Wypożyczalni Głównej.

Z tomików poezji „Rzeszów wdzięki rozwija”, „Sekrety przyrody” i „W wirze wydarzeń”, wiersze czytała i recytowała autorka oraz zaproszeni goście: Krystyna Dworak, Maria Szeliga, Emilia Wołoszyn, Stanisław Dworak, Zygmunt Kiełbowicz, Włodzimierz Ratyński, Julian Szczygieł. Recytacje przeplatane były piosenkami: „Polskie kwiaty”, „Zakwita kwiat, biały kwiat”, „Cygański romans”, które z podkładem muzycznym wykonała Maria Rudnicka. Ciekawie brzmiały pieśni: „Ojczyzna ma droga”, „Jest jedno słońce”, „Czarodziejski flet” i „Dom rodzinny”, zaśpiewane przez grupę wokalno-muzyczną, w składzie: Stanisława Bylica, Krystyna Dworak, Zofia Krawiec, Maria Szeliga, Stanisław Dworak, Julian Szczygieł oraz Władysław Waltoś, przy akompaniamencie akordeonisty i kierownika grupy Zygmunta Kiełbowicza.

Spotkanie w Wypożyczalni Głównej miało atrakcyjną oprawę plastyczną, uświetnione zostało bowiem wystawą pod hasłem „Rękodzieło artystyczne Marii Rudnickiej”. Zaprezentowano na niej ciekawe obrazy wyszywane na kanwie oraz serwetki Richelieu. Można było podziwiać: pejzaże, zamki, kwiaty, zwierzęta w formie haftowanych obrazów oraz bieżniki i serwety, także te okolicznościowe do wykorzystania w okresie Świąt Wielkanocnych czy Bożego Narodzenia.

W spotkaniu uczestniczyli także: Monika Ohar-Pawiak – z-ca dyrektora WiMBP w Rzeszowie, Józef Kawałek – prezes Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury oraz poetki Jadwiga Kupiszewska i Stanisława Bylica, które w bieżącym roku goszczono również na wieczorach autorskich w Wypożyczalni Głównej.

Włodzimierz Ratyński

-----------------------------------------------------------------------------------------