Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26764719 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2015

ŚWIAT MARII RUDNICKIEJ, PISANY PIÓREM, IGŁĄ I ŚPIEWEM. Wieczorek słowno-muzyczny w Wypożyczalni Głównej – relacja

23-09-2015

 

ŚWIAT MARII RUDNICKIEJ, PISANY PIÓREM, IGŁĄ I ŚPIEWEM.

Wieczorek słowno-muzyczny
Wypożyczalnia Główna

 

 

Świat Marii Rudnickiej pisany piórem, igłą i śpiewem” to tytuł wieczorku słowno-muzycznego, który odbył się 21 września 2015 r. w siedzibie Wypożyczalni Głównej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, przy ul. Jarosława Dąbrowskiego 33a.

 

Bohaterka spotkania to osoba obdarzona wieloma talentami i posiadająca wiele zainteresowań oraz umiejętności. Ukończyła studia ekonomiczne w Krakowie, z Rzeszowem związana jest od roku 1960. Od 2007 r. jest członkiem Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Rzeszowie, gdzie działa w trzech sekcjach: literackiej, muzycznej i plastycznej. W bieżącym roku została laureatką prestiżowej nagrody Zarządu Województwa Podkarpackiego za całokształt działalności w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

 

Działalność wokalna towarzyszy Marii Rudnickiej przez całe życie. Swoimi występami piosenkarskimi uświetniała gale sylwestrowe i wieczorki taneczne w Klubie Garnizonowym, imprezy organizowane przez Uniwersytet Trzeciego Wieku i w restauracji „Sabatini”. Śpiewała w chórze Związku Nauczycielstwa Polskiego „Cantus”, chórze przy kościele garnizonowym oraz chórze „Cantilena” przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

 

Dorobek literacki Marii Rudnickiej jest imponujący: 21 wydanych tomików wierszy, książka wspomnieniowa w formie autobiografii „Za głosem serca – ścieżka życia”, a także śpiewnik „W krainie melodii”, gdzie zaprezentowano nuty oraz teksty piosenek, w tym utwór „Rzeszów – stolica Podkarpacia” i hymn Wojewódzkiej Komendy Uzupełnień w Rzeszowie. Autorka swoje spotkania autorskie oraz wieczory słowno-muzyczne, według własnych scenariuszy, organizuje w Klubie 21. Brygady Strzelców Podhalańskich z udziałem znakomitego recytatora Stacha Ożoga, w Wojewódzkim Domu Kultury oraz w Filii nr 9 WiMBP w Rzeszowie, przy ul. Czackiego 5.

 

Dr Stanisław Dłuski w recenzji twórczości poetki napisał, m.in.: Kiedy czytałem wiersze Marii Rudnickiej przeżyłem autentyczne olśnienie, odnalazłem w tych wierszach rzadko spotykaną dzisiaj czułość dla świata , dla każdego istnienia, dla pejzażu, ludzi, zwierząt. Poetka odkrywa ciągle na nowo magię zachodzącego słońca, wsłuchuje się w szmery lasu, podziwia mistyczny taniec żurawi, to całe bogactwo i różnorodność świata, które często nam umyka. W tym sensie ocala te jasne chwile ludzkiej egzystencji.

 

Wieczór słowno-muzyczny w wypożyczalni miał bogatą i atrakcyjną formę. Przebiegał także w miłej i ciepłej atmosferze.

 

Sylwetkę i działalność artystyczną Marii Rudnickiej przedstawił Włodzimierz Ratyński – kierownik Wypożyczalni Głównej.

 

Z tomików poezji „Rzeszów wdzięki rozwija”, „Sekrety przyrody” i „W wirze wydarzeń”, wiersze czytała i recytowała autorka oraz zaproszeni goście: Krystyna Dworak, Maria Szeliga, Emilia Wołoszyn, Stanisław Dworak, Zygmunt Kiełbowicz, Włodzimierz Ratyński, Julian Szczygieł. Recytacje przeplatane były piosenkami: „Polskie kwiaty”, „Zakwita kwiat, biały kwiat”, „Cygański romans”, które z podkładem muzycznym wykonała Maria Rudnicka. Ciekawie brzmiały pieśni: „Ojczyzna ma droga”, „Jest jedno słońce”, „Czarodziejski flet” i „Dom rodzinny”, zaśpiewane przez grupę wokalno-muzyczną, w składzie: Stanisława Bylica, Krystyna Dworak, Zofia Krawiec, Maria Szeliga, Stanisław Dworak, Julian Szczygieł oraz Władysław Waltoś, przy akompaniamencie akordeonisty i kierownika grupy Zygmunta Kiełbowicza.

 

Spotkanie w Wypożyczalni Głównej miało atrakcyjną oprawę plastyczną, uświetnione zostało bowiem wystawą pod hasłem „Rękodzieło artystyczne Marii Rudnickiej”. Zaprezentowano na niej ciekawe obrazy wyszywane na kanwie oraz serwetki Richelieu. Można było podziwiać: pejzaże, zamki, kwiaty, zwierzęta w formie haftowanych obrazów oraz bieżniki i serwety, także te okolicznościowe do wykorzystania w okresie Świąt Wielkanocnych czy Bożego Narodzenia.

 

W spotkaniu uczestniczyli także: Monika Ohar-Pawiak – z-ca dyrektora WiMBP w Rzeszowie, Józef Kawałek – prezes Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury oraz poetki Jadwiga Kupiszewska i Stanisława Bylica, które w bieżącym roku goszczono również na wieczorach autorskich w Wypożyczalni Głównej.

 

Włodzimierz Ratyński

 

-----------------------------------------------------------------------------------------

GALERIA

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: