26902091 razy

Archiwum wydarzeń 2015

KSIĄŻKA Z KLUCZEM DO NAGRODY: TROPEM UNIWERSALNEJ KLASYFIKACJI DZIESIĘTNEJ. Konkurs w Wypożyczalni Głównej – relacja

22-01-2015

Książka z kluczem do nagrody: tropem Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej.

Konkurs – Wypożyczalnia Główna.

„Książka z kluczem do nagrody: tropem Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej” to tytuł konkursu dla młodzieży, który został zorganizowany przez Wypożyczalnię Główną WiMBP w Rzeszowie 21 stycznia 2015 r.

Podstawowym celem tego konkursu było przybliżenie wiedzy o Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej (UKD), będącej podstawą tematycznego ułożenia zbiorów popularnonaukowych i naukowych w większości bibliotek publicznych.

Zadania przygotowano tak, aby wszyscy uczestnicy mogli zapoznać się z głównymi działami UKD oznaczonymi cyframi od 0 do 9, a także działami bardziej szczegółowymi, które szeregują i porządkują w układzie systematycznym księgozbiór Wypożyczalni Głównej.

Poszukiwania poprzedzone były zapoznaniem się ze schematem UKD i tematycznym wykazem działów szeregujących księgozbiór. Poznano także system kolorystycznego oznaczania zbiorów i rozdzielaczy działowych, który ma ułatwić szybsze dotarcie do potrzebnych materiałów bibliotecznych w Wypożyczalni Głównej.

Zasady konkursu obejmowały: wylosowanie sygnatury i tytułu książki, znalezienie potrzebnej wypożyczalni (A lub B) oraz odszukanie książki w odpowiednim dziale tematycznym kierując się symbolem UKD. Prawidłowe wyszukanie właściwego egzemplarza książki skutkowało znalezieniem klucza do nagrody, który znajdował się w książce. Należało także odczytać słowny odpowiednik symbolu UKD z zakładki działowej i wpisać go do kuponu dołączonego do klucza. Potem pozostało już tylko odszukanie, w obrębie całej wypożyczalni, szafki do której pasował znaleziony klucz, otworzenie jej i odebranie nagrody. Jeśli szafka okazała się pusta, można było spróbować szczęścia raz jeszcze i losować kolejny symbol UKD.

Liczba losów (zdrapek) była większa niż liczba uczestników konkursu, stąd poszukiwanie właściwych książek w rożnych działach można było przećwiczyć wielokrotnie.

Uczestnikami imprezy była młodzież z Internatu Zespołu Szkół Elektronicznych w Rzeszowie pod opieką wychowawcy Katarzyny Chudzik.

Uczniowie otrzymali cenne nagrody w postaci nowych, ciekawych książek, słodyczy oraz bonów prezentowych do realizacji w sieci Empik. Nagrodę główną wylosował Kacper Kiszka uczeń kl. 2 Technikum nr 5 w Rzeszowie. Gratulujemy wszystkim biorącym udział w konkursie.

oprac. Włodzimierz Ratyński