Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26850869 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2015

Wieczór autorski MARIUSZA KALANDYKA - relacja

23-11-2015

WIECZÓR AUTORSKI DR MARIUSZA KALANDYKA –

Wypożyczalnia Główna

 

Wypożyczalnia Główna WiMBP w Rzeszowie gościła znakomitego poetę Mariusza Kalandyka. Zaproszony gość to także polonista, krytyk literacki, recenzent i nauczyciel konsultant w Podkarpackim Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie. Debiutował w 1997 r. tomikiem poezji „Powrót Atanaryka”, za który otrzymał nagrodę im. Kazimiery Iłłakowiczówny, był to także najlepszy poetycki debiut roku. Kolejny tomik poezji „Timbuktu – fuga” nominowany był do nagrody „Paszporty Polityki”. Wydał również „Karczmę Rzym” i „Cmentarz gołębi” oraz naukowe opracowanie twórczości J. M. Rymkiewicza „Poetycki światopogląd Jarosława Marka Rymkiewicza: próba antropologii literackiej”. Należy do redakcji kwartalnika literackiego „Nowa Okolica Poetów”.

 

Na okładce jednego z tomików poezji Mariusz Kalandyk pisze: Sztuka ma sens wtedy, gdy umie się samoograniczać, tj. tworzyć, mając na względzie nie tyle rygory kanonu, co świat sensów już ustanowionych, przemyślanych przez wcześniejsze pokolenia. Chodzi o to, by podjąć trud szukania poprzez ciągłość, a nie radykalne zerwanie, prowokację, wrzask. Szukanie substancji odbywa się w sztuce poprzez medytację nad formą; jej doskonalenie jest obowiązkiem tzw. artysty. Obowiązkiem, nie celem.

 

Dziś poczucie nudy może być cnotą. Lekiem na artystyczną nudę nie może być jednak awangarda. Podobnie zresztą jak jakiś zamierzchły rodzaj złudzeń klasycystycznych, przywiązanych do zaskorupiałych technik i zastygłych w artystycznej jałowości form.

 

Bo nie o powtarzanie wszystkich form idzie, a o medytację nad formami żywotnymi, dającymi szansę na dialog żywych z żywymi i dialog żywych z umarłymi. Artysta to ten, kto umie szukać i odnajdować motywy niezbędne do życia i formy to życie podtrzymujące.

 

Spotkanie autorskie w Wypożyczalni Głównej było intelektualnym dyskursem między autorem, poetą, Mariuszem Kalandykiem, a prowadzącym spotkaniem Grzegorzem Kociubą także poetą, krytykiem literackim i pedagogiem oraz zaproszonymi gośćmi.

 

Podczas wieczoru można było wysłuchać kilkunastu wierszy w interpretacji samego autora.

 

W spotkaniu, które odbyło się 23 listopada 2015 r., uczestniczyli: Barbara Chmura – dyrektor WiMBP w Rzeszowie, poetka Anna Oliwińska-Wacko, dziennikarz i poeta Marek Pękala, Jerzy Janusz Fąfara – pisarz i dyrektor Podkarpackiego Instytutu Książki i Marketingu, młodzież z Zespołu Szkół Mechanicznych w Rzeszowie pod opieką bibliotekarki Krystyny Potocznej, pracownicy PCEN oraz czytelnicy Wypożyczalni Głównej.

 

Włodzimierz Ratyński

_________________________________________________________________________________________

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: