Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26775960 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2021

Wieczór autorski Piotra Duraka w Wypożyczalni Głównej – relacja

24-11-2021

 Wieczór autorski Piotra Duraka w Wypożyczalni Głównej

 

Niezmiernie ciekawy, o wielu zainteresowaniach i pasjach Gość zawitał 22 listopada 2021 r. do Wypożyczalni Głównej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie przy ul. Dąbrowskiego 33a.  Mowa o Piotrze Duraku, którego wieczór autorski odbył się  22 listopada 2021 r. w tutejszej bibliotece.

 

Piotr Durak, pochodzi z Mielca, jest poetą, prozaikiem, dziennikarzem, nauczycielem polonistą, podróżnikiem i eksploratorem.

 

Dokumentuje popadające w ruinę zabytki architektury sakralnej, a zwłaszcza cerkwie greckokatolickie. Plonem tej pracy jest dwuczęściowy i dwujęzyczny (polsko-ukraiński) album pt. „Świątynie wygnane : niszczejące cerkwie greckokatolickie w Polsce” (2017).  Bada opuszczone przez człowieka miejsca: stare fabryki i nieczynne kopalnie. Był w opustoszałym po katastrofie czarnobylskiej mieście Prypeć. Jest skoczkiem spadochronowym. Pasjonatem wycieczek rowerowych po Polsce i Europie, które opisał w „Dziennikach rowerowych” (2011), a na pontonie samotnie przepłynął wszystkie największe rzeki Polski. Fotografuje, chodzi po górach, gra na gitarze.

 

Wydał trzy tomiki poezji: „Odnaleźć siebie” (2006), „Wiatrołomny” (2008), „Raport zza mgły” (2018) oraz powieść „Ostatni rok” (2007), a także przewodnik „Ziemia Mielecka” z licznymi fotografiami własnego autorstwa (kilka wydań).

 

Piotr Durak wielce interesująco opowiadał o swoich tak licznych pasjach i talentach oraz twórczości literackiej. Dał się poznać jako człowiek wielkiego formatu. Uczestnicy spotkania pytali o możliwości czasowe i organizację życia codziennego naszego Gościa aby móc realizować nie tylko pracę zawodową i pisarską ale także spełniać się w tak wielu dziedzinach poza zawodowych.

 

Spotkanie miało formę rozmowy, którą moderował Włodzimierz Ratyński. Wieczór zyskał na atrakcyjności dzięki znakomitej aktorce Teatru im. Wandy Siemaszkowej Justynie Król, która pięknie czytała wiersze i fragment prozy Piotra Duraka.  Na dużym ekranie mogliśmy także oglądać szereg fotografii ukazujących niecodzienne i mało dostępne miejsca, do których dotarł jako podróżnik. 

 

Dziękuję naszym Gościom za przyjęcie zaproszenia i udział w wieczorze autorskim, a publiczności za liczne przybycie i aktywność. To było bardzo udane, klimatyczne, dające wiele wzruszeń i przemyśleń spotkanie.

---------------------------------------------------------------------------

GALERIA

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: