Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26841791 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2006

Wystawa fotografii JERZEGO WYGODY "MUZYKANTY"

27-10-2006

    Dawniej, panie to były muzyki i wesela, teraz to nastały folklory…” – wypowiedź wiejskiego skrzypka w czasie konkursu folklorystycznego w Kazimierzu Dolnym doskonale ukazuje granicę pomiędzy muzyką wiejską, a współcześnie pojmowanym folklorem, który ma ukazywać kultywowane tradycje ludowe „na zewnątrz”, najczęściej na miejskiej estradzie.

 

    Można by się spierać o określenia i o tę granicę, między tym, co jest „muzyką źródeł”, a tym, co – wraz ze zmianą pozycji społecznej mieszkańców wsi oraz współczesną funkcją kulturową muzyki – przez nich samych uznawane jest za „ich” muzykę.

 

    Przy okazji wystawy fotografii Jerzego Wygody, okazuje się, że są jeszcze zjawiska, w których sposób ekspresji autentycznych pasjonatów swojej tradycji, wymyka się ocenie i naukowej terminologii. Ponad sporem pozostają muzykanci, śpiewacy… osobowości muzyki ludowej, których Franciszek Kotula nazywa „nieprzeciętnym typem mieszkańców wsi” i „nosicielami tego, co jest wyrazem ducha tej kultury”. Nieprzeparte dążenie do grania, najczęściej ze słuchu i talent czynią z grajka muzykanta „z Bożej Łaski” – artystę, który bez względu na okoliczności i czasy będzie żył dla muzyki i jak się da – z muzyki.

 

    Jerzemu Wygodzie, w cyklu fotografii „Muzykanty” udało się zobaczyć spontaniczność i emocje związane z graniem i śpiewaniem „od serca”. Udało się utrwalić i pokazać w kadrze muzykę, a niełatwa to sztuka. Mniejsze znaczenie dla wyrazu tych fotografii ma fakt, że zostały zrobione w czasie „państwowych” obrzędów dożynkowych w latach 1984-1988 m.in. w Boguchwale, Leżajsku, Strzyżowie, najważniejsze w portretowanych twarzach jest skupienie, radość, ekspresja towarzysząca graniu, bo przecież dla muzykanta najistotniejsza jest zabawa, i …zarobek, dla którego warto dać z siebie wszystko. Tak jak dawniej bywało.

 

    Patrząc na te portrety instrumentalistów i śpiewaków łatwo wyobrazić sobie siłę ich muzycznego wyrazu. Przestaje mieć znaczenie, czy kapela ma typowy dla danego regionu skład, czy strój ludowy jest kompletny. Istotą ich występów jest specyficzna postawa życiowa, ów „rzaz”, który mogli wydobyć ze swoich instrumentów, a który wypisany jest na ich twarzach, sportretowanych w tym jednym ulotnym momencie zjednoczenia z instrumentem i melodią. Nawet w oczekiwaniu i zmęczeniu – są sobą.

 

    Choć prezentowane fotografie można uznać za archiwalne warto do nich powrócić, by zobaczyć świat, który wraz z ludźmi przemija, warto uświadomić sobie elitarność ich sztuki, nawet, jeśli w chwili obecnej dawne kapele zostały podporządkowane różnego typu ośrodkom kultury i nazwane zespołami lub grupami folklorystycznymi występującymi okazjonalnie.

Barbara Balicka

 

KONCERT SZYMONA I STANISŁAWA TADLÓW - CYMBALISTÓW ZE SZKLAR

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: