Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26842922 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2006

Wystawa - Lira korbowa z pracowni Stanisława Nogaja

28-12-2006

    Niewiele instrumentów ma tak barwne dzieje jak lira korbowa. Jej brzmienie można było usłyszeć w średniowiecznych klasztorach i dworach, w karczmach i na gościńcach. Znana od prawie 1000 lat na rozległym obszarze Europy Zachodniej i Wschodniej, od Galicji hiszpańskiej po Rosję. Towarzyszyła ona szaleńczym tańcom, wyrafinowanej poezji, opowieściom o bohaterskich czynach rycerzy, cudach świętych, a także modlitwom.

 

    Na bogato inkrustowanych lirach grywały dwórki ludwikańskie, na najprostszych, ubogich ociemniali wędrowcy i żebracy. Ukraińscy lirnicy wywodzili swój rodowód od samego króla Dawida. Tradycja ocalała, pomimo niekiedy dramatycznych losów lirników ich sztuka odradza się i na nowo fascynuje, choć nadal jest to instrument unikatowy.

 

    W graniu na lirze wyjątkowo widzialnie odzwierciedla się Czas. Specyficzne brzmienie liry powstaje dzięki obracaniu się koła i wybieraniu strun za pomocą klawiatury. Obroty koła figury od wieków symbolizującej nieskończoność, tak jak upływ czasu, dają grającemu możliwość zagrania własnej pieśni. Grający decyduje jak szybko obraca się koło i jakie powstają dźwięki.

 

    Mamy przyjemność gościć w Naszej Bibliotece jednego z nielicznych polskich lirników Stanisława Nogaja, budowniczego lir korbowych, kręconych, dziadowskich i żebraczych, ucznia Stanisława Wyżykowskiego z Haczowa. Stanisław Nogaj od 2003 roku prowadzi własna pracownię, w Starej Wsi koło Brzozowa, w której buduje różnego rodzaju liry, kopie instrumentów muzealnych, a także tworzy własne projekty opierające się na starej sztuce budowy instrumentów. Jego liry można usłyszeć w zespołach folkowych lub powiązanych z nurtem etnicznym w muzyce oraz u indywidualnych muzyków sięgających do źródeł muzyki wiejskiej i starochrześcijańskiej.

 

    Autorami zdjęć z pracowni lutniczej Stanisława Nogaja są Agnieszka Szafirska – filozof, fotografik z Rzeszowa oraz Sławomir Buga, fotografik ze Skarżyska Kamiennej. Laureaci licznych konkursów oraz uczestnicy wielu ogólnopolskich wystaw fotograficznych.

Barbara Balicka
 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: