Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26842851 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2008

SPOTKANIE AUTORSKIE z Januszem Termerem oraz Radovanem Brenkusem

17-06-2008

17 czerwca 2008 w ramach zorganizowanej przez Związek Literatów Polskich V Międzynarodowej Sesji Literatury Pogranicza Polski, Słowacji i Ukrainy oraz Krajów Ościennych w Wypożyczalni Muzycznej odbyło się spotkanie autorskie z Panami Januszem Termerem oraz Radovanem Brenkusem.

 

Janusz Termer - znany literat, krytyk literacki, dziennikarz. Współpracował z czasopismami literackimi: „Współczesność”, „Kierunki”, „Przegląd Humanistyczny”, „Kultura”, „Miesięcznik Literacki”, „Polonistyka”. Były pracownik naukowy Instytutu Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej w Warszawie. Redaktor naczelny miesięczników „Nowy Wyraz” i „Nowe Książki”. Członek Związku Literatów Polskich oraz Polskiego Oddziału Stowarzyszenia Kultury Europejskiej S.E.C. Autor znanych i popularnych biografii, słowników i leksykonów.

  • Zalewski, ed. franc. 1974;
  • Wilhelm Mach, 1978;
  • Beniowski - poemat, 1990;
  • Zesłańcy. Losy zesłańców w prozie Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Aleksandra. Wata, Igora Newerlego, Haliny Auderskiej, Jerzego Krzysztonia i Aleksandra Sołżenicyna, szkic, 1990;
  • Wobec wojny. O prozie Zofii Nałkowskiej, Tadeusza Borowskiego, Mirona Białoszewskiego, Stanisława Dygata, Tadeusza Nowaka, szkic, 1990;
  • Leksykon poetów, 1997 (wyd. II 1999);
  • Leksykon prozaików, 2001;
  • Leksykon 155 najważniejszych książek świata, 2003;
  • Leksykon dramatopisarzy, 2006 (w druku).

 

We współpracy z Tomaszem Miłkowskim m.in.:

  • Leksykon lektur szkolnych, 1993,
  • Słownik postaci literackich, 1998,
  • Słownik dzieł i tematów literatury polskiej, 1999 (wyd. IV 2006),
  • Uniwersalny słownik literatury, 2006.


Radovan Brenkus – słowacki prozaik, poeta, krytyk literacki, wydawca. Debiutował w roku 1997 zbiorem poezji „Pochód martwych”. Jest redaktorem słowackiego literackiego czasopisma „Dotyki”. Swoją literacką twórczość prezentuje w Słowackim Radio, publikuje w krajowych i zagranicznych czasopismach. Część jego twórczości została przetłumaczona na język angielski, polski, rosyjski, ukraiński i bułgarski.

  • „Pochód martwych”, 1997
  • „Rekwiem z prochu, 2002
  • „Romans z rusałką”, 2005


Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna bardzo jest zainteresowana propagowaniem dialogu międzykulturowego i działania na rzecz podnoszenia świadomości społecznej w tej dziedzinie. Włącza się bowiem w uczestnictwo w Program Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które 2008 rok uczyniło Międzynarodowym Rokiem Dialogu Międzykulturowego, który ma m.in. na celu promocję różnorodności kultur.


Jest to dla nas bardzo istotne ponieważ Podkarpacie jest na mapie Polski miejscem wyjątkowym, tu bowiem przebiega wiele symbolicznych granic, pomiędzy grupami etnograficznymi Lasowiaków, Rzeszowiaków i Pogórzan, pomiędzy kulturami Wschodu i Zachodu i Południa; położony na obszarze oddziaływania Słowacji, Czech, Ukrainy, Węgier i Rumunii.


Spotkanie autorskie, które miało u nas miejsce zagadnienie pogranicza stawia w jeszcze jednym wymiarze, a mianowicie porozumiewania i zrozumienia się na poziomie języka.


Język poetycki, który niejako z definicji jest aktem ekspresji nacechowanym nieprzetłumaczalnością, niewyrażalnością w żadnej innej odmianie języka, jest także językiem - emocji i wyrażania wrażliwości człowieka - które to, nie znają granic terytorialnych i niekiedy także kulturowych.


Interesujące wydaje się na ile ludzie z różnych krajów potrafią zrozumieć się nawzajem, mieć podobne odczucia i identyfikować się z poetycką interpretacją świata.

 

Uczestnicy tego bardzo interesującego spotkania – bibliotekarze i uczennice III Liceum Ogólnokształcącego - mieli okazję skonfrontowania na ile literackie środki obrazowania świata przybliżają nam siebie nawzajem, na ile przeżywamy te same wzruszenia i tę samą przyjemność w kontakcie ze słowem pisanym.

 

Nasi goście w bardzo ciekawy sposób podzielili się z nami własnym doświadczeniem literackim i ukazaniem kontekstu w jakim literatura funkcjonuje w naszej kulturze współczesnej.


Żywa dyskusja, która toczyła się wokół życia literackiego na Słowacji, problemów młodych twórców literatury - także w Polsce-możliwości publikowania własnych utworów oraz lektur, które wpływają na nasz odbiór rzeczywistości jest dowodem na to, że warto wejść w dialog, warto tworzyć i warto się spotykać.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: