Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26841406 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2009

Spotkanie autorskie z Zofią Kucówną

23-04-2009

Wędrówki z gwiazdą

 

spotkanie autorskie z Zofią Kucówną
w ramach Festiwalu Literackiego 4 Pory Książki


23 kwietnia 2009 roku, w piękne wiosenne popołudnie, w Wypożyczalni Muzycznej WiMBP w Rzeszowie, gościliśmy niezwykłą osobę, która zachwyciła słuchaczy intelektem, talentem i urodą. 
Tą osobą była aktorka i pisarka Pani Zofia Kucówna.

 

Naszego gościa powitała Pani Halina Piotrowska - Zastępca Dyrektora Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie.

Urząd Miasta Rzeszowa reprezentował Pan Tadeusz Szylar, który wręczył naszemu gościowi list od Pana Tadeusza Ferenca Prezydenta Miasta Rzeszowa. Był to szczególnie miły akcent uroczystości.

 

Panią Zofię Kucównę znamy przede wszystkim jako aktorkę teatralną i filmową. Ukończyła Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Debiutowała w krakowskim Teatrze Młodego Widza. Grała na scenach warszawskich: w Teatrze Powszechnym (1959-1964, 1966-1968), Teatrze Ateneum (1964-1965, 1982-1986), Teatrze Narodowym (1968-1982) oraz w Teatrze Współczesnym (1986-2006).

 

Była wykładowcą Akademii Teatralnej w Warszawie. Jest autorką książek: "Zatrzymać czas" (1990), "Zdarzenia potoczne" (1993), "Zapach szminki" (2000) oraz zbioru felietonów "Opowieści moje" (2000).

 

Pierwszym znaczącym sukcesem Pani Zofii Kucówny jako aktorki była rola Nory w DOMU LALKI Henryka Ibsena w reżyserii Jerzego Golińskiego (Teatr im. Osterwy w Lublinie, 1958). Dwa lata później uznanie przyniosła jej wzruszająco zagrana Grusza Wachnadze w KAUKASKIM KREDOWYM KOLE Bertolta Brechta w reżyserii Ireny Babel (Teatr Powszechny w Warszawie, 1960), a w 1961 roku tytułowa Eurydyka w sztuce Jeana Anouilha w reżyserii Jacka Szczęka.

 

Ważne role teatralne aktorki w latach 60. związane są z przedstawieniami Adama Hanuszkiewicza realizowanymi na deskach Teatru Powszechnego.

 

Pani Zofia Kucówna ma na swoim koncie kilkanaście ról filmowych i serialowych. Pierwszą z nich zagrała w obyczajowym filmie Leonarda Buczkowskiego DESZCZOWY LIPIEC (1957). Potem była jeszcze m.in. Bronką w tragedii miłosnej WIANO Jana Łomnickiego (1963), Teresą w telewizyjnym dramacie obyczajowym BARIERY DŹWIĘKU Zbigniewa Kuźmińskiego (1968) i lekarką Marią w SPIRALI Krzysztofa Zanussiego (1978). Wystąpiła w tytułowej roli w SABINIE, psychologicznym filmie w reżyserii Kazimierza Tarnasa (1998). Oglądać ją można było także w nowych serialach: EGZAMINIE Z ŻYCIA (2005-2007) i DWÓCH STRONACH MEDALU (2006-2007).

 

Pytaniom skierowanym do naszego gościa nie było końca. Uczestników spotkania interesowało wszystko co związane jest z życiem Pani Zofii, z teatrem i filmem. Nie zabrakło rozmów na tematy filozoficzne i egzystencjonalne.

 

Nasza bohaterka określiła się jako optymistyczna pesymistka. Cieszy się drobiazgami, stara się zachować radość życia.

- Powinniśmy robić wszystko dla drugiego człowieka, dla innych ludzi.

- W naszym postępowaniu bardzo ważna jest forma przekazu informacji, nawet krytycznej. Forma przedstawienia sprawy decyduje o jej przyjęciu. W sztuce, pedagogice jest to decydujące.

- Jeżeli w życiu spotka człowieka cierpienie, to cierpienie należy przekształcić w radość tworzenia.

- Na każde cierpienie najlepszym lekarstwem jest praca.

- Nie należy się zamykać, wręcz przeciwnie, trzeba otworzyć się na ludzi.

 

To tylko niektóre z cennych rad życiowych naszego gościa, które były odpowiedzią na zadawane pytania.

 

O swojej książce "Zatrzymać czas" autorka powiedziała: To rzecz napisana z potrzeby serca. Książka nie jest zwykłym tomem wspomnień, to mądre, pełne refleksji spojrzenie na świat, aktorstwo, siebie samą i innych ludzi.

 

Spotkanie z Panią Zofia Kucówną było wspaniałym przeżyciem, niestety jak wszystko musiało dobiec końca.

 

Na pożegnanie niezapomniana aktora i pisarka otrzymała list, podpisany przez Pana Stanisława Turka Dyrektora WiMBP w Rzeszowie, z podziękowaniem za udział w spotkaniu oraz bukiet wiosennych kwiatów.

 

Spotkanie prowadziła rzeszowska poetka, Pani Krystyna Lenkowska, która swoje wiersze, tłumaczenia, eseje, noty i wywiady literackie opublikowała w wielu pismach polskich i amerykańskich.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: