Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26842454 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2010

Gawędy galicyjskie- spotkanie z prof. S.S.Nicieją

30-10-2010

Wyprawa na Kresy Wschodnie z prof. Stanisławem Sławomirem Nicieją

 

28 października, po raz ostatni w tym roku, wysłuchaliśmy gawęd o Galicji (w ramach drugiej edycji  Rzeszowskich Spotkań z Literaturą Współczesną).

Przez cały rok 2010  poznawaliśmy Galicję we wszystkich możliwych aspektach.
W formie interesujących opowieści zaproszeni goście przekazywali  informacje  historyczne, oprowadzali nas po galicyjskich miastach i miasteczkach, zapoznawali z kulturą i tradycjami tych terenów.
Ostatnią wspólną galicyjską podróżą była wyprawa na Kresy Wschodnie. Naszym przewodnikiem został prof. dr hab. Stanisław Sławomir Nicieja.
Profesor Nicieja jest znanym polskim historykiem i historykiem sztuki, przez dwie kadencje pełnił funkcję rektora Uniwersytetu Opolskiego, był senatorem V kadencji. Zasiadał m.in. w Polsko – Ukraińskiej Komisji do spraw Renowacji Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie i Zespole Odbudowy Cmentarza Orląt we Lwowie.
Opublikował wiele książek ( w tym monografii o Cmentarzu Łyczakowskim ), napisał ponad 400 artykułów naukowych, publicystycznych i popularyzujących historię, a także biogramów oraz artykułów biograficznych.
Naszego gościa znamy jako współtwórcę filmów dokumentalnych o Lwowie. Należy do twórców Towarzystwa Historyczno – Literackiego im. Karola Szajnochy w Opolu.
Do Wypożyczalni Muzycznej, na spotkanie z Profesorem, przybyła liczna grupa młodzieży ze szkół średnich oraz członkowie Towarzystwa Przyjaciół Lwowa.
Na świecie zawsze były wojny, ale wiek XX był wiekiem najbardziej okrutnym.
W wyniku działań wojennych nastąpiło gigantyczne przesiedlenie ludności, wędrówka ludów.
W wyniku tej eskalacji wiele miast polskich stało się miastami rosyjskimi. Ludność ze wschodu emigrowała na ziemie zachodnie. Nasz gość w swoich książkach opisuje dzieje miast, które przez wieki były polskie. Na spotkaniu mieliśmy okazję zapoznać się z najnowszą pozycją prof. Niciei:  Kresowe trójmiasto. Truskawiec – Drohobycz – Borysław. 
Książkę zaczyna opowieść o Truskawcu, słynnym przedwojennym kurorcie, jednym z trzech najważniejszych obok Ciechocinka i Krynicy. Zjeżdżała się tu finansjera, by odpoczywać i popijać wodę Naftusię. W kurorcie wybudowano 280 willi w stylu zakopiańskim, bauhausu, art deco. Niedaleko Truskawca, w Borysławiu, było pierwsze na świecie zagłębie naftowe, ojcem zagłębia był Ignacy Łukasiewicz. W książce nie zabrakło historii galicyjskich szejków: Glińskiego, Kurtza, Szczepanowskiego. Niektórzy z nich stworzyli możliwość wybicia się wielkim artystom. Zamawiali u nich rzeźby, sponsorowali wydawanie tomików poezji.
W swojej książce prof. Nicieja chciał pokazać, że w naszej historii obok nurtu tragicznego, martyrologicznego, wypełnionego powstańczymi klęskami, dramatem przesiedleń i wyniszczenia ludzi – jest też historia ludzi szczęśliwych. Przykładem takiego miejsca było zagłębie drohobycko – borysławskie, polskie Klondike z jego czarnym złotem - ropą naftową.
Ciekawym uzupełnieniem gawędy naszego gościa był film o uzdrowisku Truskawiec.
 
Dziękujemy profesorowi Stanisławowi Sławomirowi Niciei za przekazanie nam magii kresów, z ich historią, wybitnymi osobowościami i polskością.
 
 

                                                                                                                            oprac. Grażyna Nowak

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: