Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26834412 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2011

Spotkanie z Waldemarem Bałdą

14-02-2011

9 lutego 2011 r. w Wypożyczalni Muzycznej WiMBP w Rzeszowie odbyło się spotkanie autorskie z Waldemarem Bałdą, dziennikarzem, który w biogramach przedstawia się jako metrykalny rzeszowianin. Niewątpliwie, poza miejscem urodzenia, zaistniały inne związki W. Bałdy z Podkarpaciem, chociażby wieloletnia współpraca z Dziennikiem Polskim Podkarpackim , Kresowiakiem Galicyjskim  czy rzecznictwo prasowe Urzędu Miasta Sanoka. Jednak Biblioteka gościła Bałdę przede wszystkim jako autora książki Miniatury bez morału, wydanej w Rzeszowie w Wydawnictwie Jota w 2008 roku. Książka ta, będąca zbiorem małych form literackich, jest książką wyjątkową i niezwykle poruszającą. Emocje wywołane podczas czytania chociażby jednej historii powodują chęć przeczytania kolejnej, w konsekwencji czytelnik niejako zmuszony jest do przeczytania książki w całości. W wielu przypadkach ma się wrażenie, że uczestniczyło się w opisanych sytuacjach, fakty wydają się znajome, niejednokrotnie doznaje się pewnego rodzaju déjà vu. Miniatury bez morału ukazują bohaterów z pozoru wplątanych w zwyczajne wydarzenia, niezbyt odległe w czasie, jednak emocje i refleksje towarzyszące każdemu z nich są uniwersalne, ponieważ przeważnie chodzi w nich o dążenie do szczęścia, oczywiście w różny sposób pojmowanego.

 

Dla Bałdy najważniejszy jest tekst, to skutek perfekcyjnego opanowania rzemiosła dziennikarskiego. Przy pisaniu Miniatur  najpierw pojawiało się ziarenko, które potem kiełkowało. Autor podkreślił rolę miejsca na ziemi, konieczność bycia skądś, a pisarstwo według niego to egzemplifikacja źródeł pochodzenia. Nie ma ulubionych opowiadań, wszystkie są mu jednakowo bliskie.


Obecny na spotkaniu wydawca - Józef Ambrozowicz, opowiedział o okolicznościach wydania Miniatur, z kolei inni uczestnicy spotkania oceniali wpływ umiejętności dziennikarskich na twórczość W. Bałdy, porównywali jego sposób pisania do Szwajcara Franza Hohlera i rzeszowianina Zdzisława Wawrzyniaka , autora małych form, nazwanych przez siebie lakonijkami.


Barbara Chmura

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: