Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26834479 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2011

Spotkanie autorskie z ANNĄ DZIEWIT-MELLER i MARCINEM MELLEREM

14-11-2011

 

Spotkanie autorskie z Anną Dziewit-Meller i Marcinem Mellerem w Wypożyczalni Muzycznej

 

                O rzeszowskim spotkaniu autorskim z  Anną Dziewit-Meller i  Marcinem Mellerem  najtrafniej napisał na Facebookowej stronie  ich  książki „Gaumardżos!”, jeden z uczestników spotkania w Wypożyczalni Muzycznej : „Kto był ten wie, kto nie był niech żałuje! ”

O popularności „Opowieści z Gruzji” i jej autorów,  nie trudno się było przekonać, kiedy w skromne progi naszej biblioteki napływały grupki czytelników, a  nawet spóźnialscy witani byli  po przyjacielsku – prawie tak jak w Gruzji.  W czasach, kiedy spotkania autorskie  w bibliotekach pomijane są jako  mało istotne w  medialnych kalendariach imprez kulturalnych, obecność bez mała stu osób skupionych wokół jednej książki budzi radość, że pomimo wieszczenia „kryzysu książki” rzeszowianie licznie czytają.

Nasi mili goście na okoliczność spotkania otrzymali od Pana Prezydenta Miasta Rzeszowa Tadeusza Ferenca list gratulacyjny, który oczytany został przez adresatów z nieukrywaną radością, a jego treść publiczność nagrodziła brawami – istotnie jest czego winszować.  Państwo Mellerowie nie tylko wielokrotnie byli w Gruzji, nie tylko napisali   o niej pełną ekspresji opowieść, ale potrafili zarazić swoją pasją ludzi, którzy  o tym  odległym od  nas kraju myślą bez negatywnych stereotypów i pragną wraz z ich książką przenieść się w niezwykły górzysty gruziński krajobraz  oraz zagłębić się w nieśpieszny, przyjazny  świat  Supry.

Siła narracji Anny Dziewit-Meller i Marcina Mellera  -  zarówno pisanej jak i na żywo opowiedzianej – polega na autentycznej fascynacji tym krajem:  jego bogatą historią, kulturą, tradycją oraz współczesnością.  Bowiem, jak sami, już na wstępie spotkania,  zaznaczyli: „ Nie myśmy wybrali Gruzję, to Gruzja nas wybrała”. Służą więc temu wezwaniu - słowem.

Słuchając barwnej i sympatycznej opowieści autorów „Gaumardżos !” , która przecież jest zaledwie namiastką ich przeżyć, chciałoby się osobiście  dotknąć  tego fascynującego, malowniczego zakątka świata.  Ich gruzińska gawęda nie tylko plastycznie ilustruje krajobrazy, zmysłowe zapachy ziół, czy smaki potraw , potrafi dotknąć wyobraźni słuchaczy, zachęcić do  sięgnięcia po książkę , a co więcej do podróży.  Książka jak mówią  jej autorzy nie jest  przewodnikiem, ani poradnikiem, jest  wynikiem doświadczenia, które bez zbędnego lukrowania opisuje kraj i ludzi takimi jakimi one realnie są.

Czarowny świat książki „Gaumardżos! Opowieści z Gruzji”, osobowość jej autorów sprawiły, że spotkanie w naszej bibliotece przerodziło się w  gorącą dyskusję , pełną pytań i emocji, także z tej racji , że wśród uczestników spotkania byli także Ci, którzy w Gruzji już byli, albo niebawem się wybierają.

Naprawdę trudno było się rozstać, długa kolejka po autografy i prośby  o wspólną fotografię z autorami  daje nadzieję, że ciąg dalszy nastąpi… bowiem Marcin Meller nie ukrywa, że pracuje nad kolejną książką o Gruzji.

Spotkanie z podróżą w tle to kolejna w tym roku wyprawa kulturowa Wypożyczalni Muzycznej,  po poświeconym Ukrainie, spotkaniu z krośnieńskim podróżnikiem Tomaszem Świątkiem , po fotograficznej wyprawie Agnieszki Szafirskiej wzdłuż  dwustukilometrowego fragmentu szlaku pielgrzymkowego Małego Camino, Gruzja dopełniła zamierzenia, by za pomocą wytworów kultury pokazać, nie tylko fakt, że podróże kształcą,  ale, że biblioteki w tym kształceniu odgrywają swą wyjątkową rolę, stają się miejscem spotkania,  dają inspirację oraz  pośredniczą w niezwykłej przygodzie jaką  jest  czytanie, a poprzez nie poznanie świata.

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: