Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26836274 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2012

PODKARPACKIE KOLĘDOWANIE w Wypożyczalni Muzycznej

23-01-2012

Tradycyjne Podkarpackie Kolędowanie
w Wypożyczalni Muzycznej



              Coroczne kolędowanie w Wypożyczalni Muzycznej, inspirowane przez zespół muzyki dawnej „Vox Angeli”,  w znakomity sposób ilustruje obecność w naszej kulturze regionalnej znaczenia Godów,  którymi nazywano Święta Bożego Narodzenia, Nowego Roku i Trzech Króli. W roku liturgicznym przeciągają się one aż do 2 lutego tj. do uroczystości Oczyszczenia Najświętszej Marii Panny czyli Matki Bożej Gromnicznej, do którego to dnia, śpiewa się w polskiej tradycji kolędy.

W utrwaleniu i przekazywaniu tego zwyczaju, nie do przecenienia jest zasługa Bartosza Gałązki, autora  antologii „Kolędy Podkarpacia”, której tom II  „Podgórze II” mogliśmy promować w naszej bibliotece. Zbiór to niezwykły, zawierający 700 zapisów utworów wykonywanych w okresie bożonarodzeniowym i noworocznym. Krośnieński etnograf, nagrał je i spisał w stu czterdziestu miejscowościach naszego regionu w latach 2004 – 2011.

Czytając wnikliwe opracowanie zebranego materiału, odnosi się wrażenie, że Bartosz Gałązka jest naszym lokalnym kontynuatorem myśli zawartej w słowach Adama Mickiewicza: „Niezwykłe jest bogactwo kolęd polskich i niepospolite są ich wartości. Nie wiem czy inny kraj może pochwalić się zbiorem podobnym do tego, który posiada Polska” .

Bowiem tradycja kolędowania na ziemiach polskich  sięga  czasów wczesnośredniowiecznych, z których to niektóre ślady tekstów bożonarodzeniowych misteriów i dialogów przetrwały do czasów dzisiejszych, a ich dalekie  echa można usłyszeć w śpiewanych po wsiach Podgórza kolędach.

Proste słowa, niekiedy żartobliwe teksty, wesołe oraz nastrojowe melodie kolęd i pastorałek - najczęściej anonimowych twórców -  dawały upust uczuciom religijny i stawały się wyrazem pobożności  ludu. Dla niepiśmiennych, przekazywane przez ustną tradycję,  były lekcją Ewangelii o Narodzeniu Pańskim, do której w prostocie serca dodawano swoje rozumienie zdarzeń i dalekie nieznane Betlejem umiejscawiano bliżej – w realiach własnego świata. Bowiem,  jak pisze Ludwik Stomma: „Cały świat wokół, „wszystkie dzienne sprawy” wieśniacze włączane były przez kulturę ludową w chrześcijański krąg sacrum” .

Istotną rolę w przekazywaniu tekstów i melodii kolęd ma tradycja wspólnotowego ich śpiewania, cieszymy się, że nasza biblioteka przyciąga coraz więcej osób, które pragną doświadczyć piękna i radości  zespołowego śpiewu, nastroju życzliwości i poczucia bliskości.  Mamy nadzieję, że dzięki zespołowi „Vox Angeli” i Bartoszowi Gałązce stajemy się kontynuatorami  dawnych zwyczajów, stajemy się pomostem pomiędzy dawnymi czasami a współczesnością …

Jak powiedział  Jan Paweł II, wielki miłośnik polskich kolęd: ”Trzeba abyśmy tego bogactwa nie zagubili”  …  Byśmy  za rok, tak jak w znanej, o  wielu wariantach  tekstowych i melodyjnych  pastorałce :
                „ … wszyscy społem wkoło stanęli,  
                Panu maleńkiemu wesoło krzyknęli:
                - Funda funda funda
                Tota rysibunda!                
                Hej kolęda, kolęda!”


 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: