Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26842225 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2013

WŁADYSŁAW POGODA - spotkanie i recital w Wypożyczalni Muzycznej

16-05-2013

WŁADYSŁAW POGODA

 

- spotkanie i recital w Wypożyczalni Muzycznej

 

Koncert Władysława Pogody w Wypożyczalni Muzycznej wpisał się nie tylko na kartach kroniki naszej biblioteki oraz obchodzony w tych dniach Tydzień Bibliotek, ale przede wszystkim był dla obecnych na tym spotkaniu doznaniem wyjątkowym w sensie artystycznym, estetycznym i emocjonalnym.

 

Zapisał się w pamięci jako wieczór, którego bohaterami byli: dziewięćdziesięciotrzyletni lasowiacki wirtuoz skrzypiec oraz młoda artystka - grafik Paulina Pogoda. Tym co łączy Dziadka i Wnuczkę  są nie tylko więzy krwi, ale przede wszystkim pasja i fascynacja skrzypcami.

 

Gościem specjalnym spotkania był Paweł Steczkowski - muzyk, kompozytor, aranżer i lutnik.

 

Wartością - nie do przecenienia – tego wieczoru był fakt, że wszyscy którzy przyczynili się do zaistnienia tego wydarzenia uczynili to bezinteresownie, nieodpłatnie.

 

Osoba Władysława Pogody przyciąga jak magnes; osobowość, artyzm i spontaniczność jego grania sprawia, że mamy do czynienia z twórcą, którego muzyka wypływa z natury, z potrzeby serca, z pierwotnych źródeł kultury. Nie jest to kultura wtórna, nie ma to nic wspólnego z propagowanym instytucjonalnie folklorem ani z modnym obecnie nurtem etno.

 

Mistrzostwo gry na skrzypcach Władysława Pogody polega nie na interpretacji muzyki,lecz na wykorzystywaniu pewnych form modelowych tkwiących w świadomości, w pamięci, w lasowiackiej tradycji. Jest ona ściśle związana z duchem miejsca, ze społecznością, w której urodził się w 1920 roku, a do której dokłada swoje własne znaczenia, brzmienie i odniesienia muzyczne.

 

Wychowana w bliskości muzyki dziadka Paulina Pogoda od dziecka zafascynowana skrzypcami, za temat swojej pracy dyplomowej na Wydziale Sztuki URz - w pracowni druku wklęsłego prowadzonej przez dr Pawła Bińczyckiego i dr Marcina Jachyma - obrała instrument, na którym nie udało jej się nauczyć grać, ale nabrać doń szacunku i nieprzemijającego uczucia.

 

Prace graficzne wykonane w rzadkiej technice przedruku anastatycznego przedstawiają fragmenty pudła rezonansowego skrzypiec oraz makro zbliżenia smyczka, które na prezentowanych odbitkach stają się formą abstrakcyjną i syntetyczną przez widza interpretowaną w sposób dowolny, na przykład jako fragment pejzażu. Jak mówi autorka grafik jej zamiarem było odkrycie zawartego w skrzypcach aspektu natury. Jej części związanej ze strukturą różnych gatunków drewna z którego zrobiony jest instrument, pokrywającego go lakieru oraz naciągniętych na podstrunnicy strun.

 

Dla Pawła Steczkowskiego tak jak dla Władysława Pogody granie, działanie na rzecz muzyki to treść życia, a kultura ludowa to niewyczerpane źródło inspiracji. Dlatego tych dwóch muzyków, pomimo różnicy wieku i wykształcenia muzycznego, rozumie się bez słów. W tym niezwykłym duecie prymistą jest Władysław Pogoda, a Paweł Steczkowski basistą, zasłuchanym w grane melodie, podążającym za myślą muzyczną, tematem, tempem i repertuarem. Ich wspólne granie, to wciąż na nowo tworzona muzyka, bo jak mówi Władysław Pogoda: „Ludowa muzyka nie może grać z nut, żeby na jakieś nuty patrzyła, to trzeba z pamięci, (…) musi być szyk, tempo”. W trakcie spotkania zaprosili nas oni do swojego świata tradycyjnych tremblanek, oberków i lasowiaków przerywanych gawędami, anegdotami, piosenkami i radosnym śmiechem. Ekspresja i sugestywność muzycznego przekazu była tak wielka, że wszyscy zebrani - bez względu na wiek - nie tylko stracili poczucie czasu, ale dali się porwać czarowi skrzypiec i ruszyli w taniec.

 

Biblioteki to przestrzeń otwarta na różne formy i przejawy kultury…

Barbara Balicka

________________________________________________________________________

Nasze spotkanie nabrało wyjątkowych barw dzięki współpracy z Martą Berdel-Dudzińską z „Etno.wirowni”, współorganizatorce koncertu oraz Państwa Anety Czapraga-Kozak oraz Sławomira Kozaka właścicieli kwiaciarni „Anes” w Galerii Nowy Świat , ul. Krakowska 20 - naszych sponsorów.

 

„Anes” wyczarowała bukiety, które znakomicie wtopiły się w majowy nastrój spotkania. Floryści, mający niezwykłe wyczucie miejsca i sytuacji, stworzyli scenografię symbolicznego ogródka wiejskiego w otoczeniu którego odbywają się wiejskie posiady. Wiklina, trawy, pachnący bez, urokliwe bukiety dla naszych gości, zachwyciły wszystkich wykonawców i uczestników koncertu, za co organizatorzy serdecznie dziękują.

____________________________________________________________________________________

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: