Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26842450 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2013

JESIENNY KONCERT w Wypożyczalni Muzycznej

25-10-2013

Jesienny Koncert w Wypożyczalni Muzycznej

 

Jesienne wieczorne  koncerty nie są  pozbawiane pewnej nuty nostalgii, mimowolnych wyobrażeń szeleszczących liści i płynących w słońcu nitek babiego lata… Pełni obrazu jesiennej kolorystyki dopełnia powrót do gawęd i wspomnień z dawnych czasów, które w tradycji były częścią funkcjonowania społeczności lokalnych. Ponieważ biblioteki w pewnym sensie są archiwami czasu minionego i stoją na straży podtrzymywania tradycji - zwłaszcza tych dotyczących regionu - tej jesieni nie mogło zabraknąć spotkania i koncertu, który łączył by w sobie klimaty  dawnych posiadów. Opowieści, wspólnego śpiewu i serdecznej atmosfery przy malinowej herbacie, proziakach i zapachu powideł.

 

Stanisław Wyżykowski i Stanisław Nogaj, mistrz i uczeń, znani i cenieni podkarpaccy lutnicy i lirnicy, gdziekolwiek się pojawią zawsze wzbudzają ogromne zaciekawienie. Dzieje się tak za przyczyną niezwykłego instrumentu jakim jest lira korbowa. Popularna w XVII i XVIII w., jeszcze do lat trzydziestych XX wieku obecna na wielu drogach, we wsiach i przysiółkach wschodniej Europy, a potem zepchnięta w niepamięć i wstydliwie pomijana. Jak pisze w swojej książce Stanisław Wyżykowski, urodzony w 1927 roku w Haczowie, nigdy nie miał okazji widzieć liry w tradycyjnym użyciu, a słyszał o niej jedynie od ojca, pamiętającego ten instrument z lat swojej młodości. W roku 1967 podjął się więc próby, pierwszej po 1918 roku, retrospektywnej rekonstrukcji liry korbowej. Od tego czasu zrobione przez niego instrumenty stały się celem zainteresowania muzeów, koneserów oraz muzyków, którzy zafascynowani pieśniami dziadowskimi podjęli się trudu przywrócenia brzmienia tej zapomnianej muzyki świadomości społecznej. Stanisław Nogaj ze Starej Wsi kontynuuje pasje swego nauczyciela i w autorskiej pracowni lutniczej buduje, coraz to bardziej udoskonalone instrumenty, które wybrzmiewają w wielu zakątkach Polski i Europy.

 

Ten niezapomniany wieczór zdarzył się za przyczyną Państwa Barbary i Macieja Batorów z zespołu Vox Angeli, którzy niestrudzenie  przywracają naszej pamięci stare zapomniane pieśni oraz Kwiaciarni Anes, która zadbała o jesienne bukiety zdobiące bibliotekę. Za to Wypożyczalnia Muzyczna serdecznie im dziękuje.

 Barbara Balicka

______________________________________________________________________________________

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: