Archiwum wydarzeń 2014

SPOTKANIE Z KS. TOMASZEM NOWAKIEM w Wypożyczalni Muzycznej – relacja

04-04-2014

Spotkanie z Ks. Tomaszem Nowakiem – Wypożyczalnia Muzyczna

2 kwietnia 2014 r. w Wypożyczalni Muzycznej odbyło się spotkanie z ks. Tomaszem Nowakiem, poetą, Rzecznikiem Prasowym Kurii Diecezjalnej, korespondentem KAI, redaktorem Radia VIA, a także wikariuszem parafii pod wezwaniem Świętego Krzyża w Rzeszowie.

Jan Paweł II w „Liście do artystów” napisał: przymierze istniejące od zawsze między Ewangelią a sztuką, niezależnie od swoich aspektów funkcjonalnych, wiąże się z wezwaniem do wniknięcia twórczą intuicją w głąb tajemnicy Boga Wcielonego, a zarazem w tajemnicę człowieka.

Słowa te w pełni można odnieść do poezji, którą pisze i publikuje ks. Tomasz Nowak, albowiem – jak sam mówi – tomik „Krew i Woda” jest rodzajem dziennika, w którym każda postać i każde zdarzenie są realnym wydarzeniem, są spotkaniem przeżytym ewangelicznie. Choć wiersze księdza w sensie dosłownym nie kojarzą się z poezją religijną, to fakt, że ich autorem jest kapłan ukierunkowuje na czytanie ich i rozumienie w duchu chrześcijańskim. Obrazowość sytuacji życiowych, które można znaleźć na kartach Ewangelii, ksiądz poeta odnajduje we współczesnych sytuacjach dnia codziennego, w twarzach spotkanych ludzi. Poezja podnosi je do wymiaru metafizycznego. Wiersze ks. Tomasza Nowaka są jak obrazy, w których znaczenia, każdy czytelnik dopasowuje do siebie, do własnych doświadczeń i zadawanych sobie pytań, do dylematów od których poeta, choć kapłan, nie jest wolny.

Stąd wiersze, czytane przez samego autora, licznie zebranym miłośnikom poezji, wydawały się bliskie, prawdziwe i otwierające na tęsknotę za duchowością, za pogłębieniem swojej refleksji nad życiem, co wydaje się być ważne we współczesnej, złożonej rzeczywistości.

Rozumienie sensów ukrytych w poezji ks. Tomasza Nowaka – przybyłym do naszej biblioteki gościom – ułatwił student filologii polskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego, Damian Niezgoda, który w zajmującej rozmowie z księdzem ujawnił talent krytyczny, a także ukazał wielowymiarowość omawianych wierszy.

Spotkaniu towarzyszyły urokliwe improwizacje gitarowe i fletowe Michała Szuby, którymi ilustrował wiersze, malował dźwiękiem to, co niewypowiedziane.

Artystycznego nastroju dopełniły rysunki tuszem Barbary Komanieckiej.

Spotkanie odbyło się z inspiracji Filipa Wojtowicza – studenta filozofii UR, któremu Wypożyczalnia Muzyczna dziękuje za współpracę.

oprac. Barbara Balicka

______________________________________________________________________________________________