Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26833117 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2014

RZESZOWSKA AKADEMIA KOMIKSU – KOMIKSY I ILUSTRACJE. Wystawa w Wypożyczalni Muzycznej – relacja

18-12-2014

 

Rzeszowska Akademia Komiksu – komiksy i ilustracje.

Wystawa - Wypożyczalnia Muzyczna

 

Rzeszowska Akademia Komiksu, działająca od 1997 r. przy Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie, jest nieformalną grupą miłośników i twórców komiksów z naszego regionu. Podstawowe formy działalności Akademii to cykliczne spotkania pasjonatów komiksu, mangi i kultowego cyklu spod znaku fantastyki naukowej „Gwiezdne Wojny”, organizowane początkowo dwa razy do roku, a od jakiegoś czasu corocznie Podkarpackie Spotkania z Komiksem (do tej pory odbyło się XXV edycji) oraz wystawy prezentujące dorobek związanych z nią twórców. Skład grupy wraz z upływem czasu z oczywistych względów zmienia się – jedni uczestnicy spotkań wyjeżdżają z miasta i regionu, a na ich miejsce pojawiają się nowi.

 

Na wystawie prezentujemy prace twórców z kręgu skupionego wokół Akademii. Są to (w kolejności alfabetycznej):

 

Mikołaj Birek (ur. w 1987 r., mieszka w Rzeszowie) – grafik i twórca filmów animowanych, absolwent Akademii Pedagogicznej w Krakowie, obecnie pracownik Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie; na wystawie prezentujemy, m.in. jego ilustrację do plakatu konferencji naukowej poświęconej I wojnie światowej oraz autorski plakat do zapowiadanego na przyszły rok nowego epizodu cyklu „Gwiezdne wojny”.

 

Wojciech Birek (ur. w 1961 r., mieszka w Rzeszowie) – badacz, tłumacz i twórca komiksów, absolwent kulturoznawstwa Uniwersytetu Łodzkiego, obecnie pracownik polonistyki Uniwersytetu Rzeszowskiego, przewodniczący Rzeszowskiej Akademii Komiksu.

 

Jarosław Ejsymont (ur. w 1977 r., mieszka w Rzeszowie) – grafik i twórca komiksów, absolwent Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, założyciel Rzeszowskiej Akademii Komiksu; prowadzi bibliotekę RAK, w której gromadzi ulotne i okazjonalne publikacje komiksowe, ukazujące się w całym kraju. Pracuje jako grafik komputerowy w drukarni fleksograficznej.

 

Karol Jesiołkiewicz (ur. w 1978 r. w Rzeszowie) – absolwent filozofii na UMCS w Lublinie, gdzie napisał pracę magisterską „Komiks: między kulturą masową a sztuką”. Jest członkiem Rzeszowskiej Akademii Komiksu od początku jej istnienia. Nagrodzony w konkursie wydawnictwa Egmont na kontynuację komiksu „Kajko i Kokosz”, wyróżniony w „Konkursie na komiks Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego”. Autor publikowanej własnym sumptem serii komiksowej „Przypadki Garrona z Oderży”.

 

Tomasz Król (ur. w 1985 r., mieszka w Przemyślu) – absolwent Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, uprawia malarstwo i grafikę, tworzy komiksy, czynnie zajmuje się też modelarstwem. Jest autorem gotowego do druku albumu komiksowego o jeńcach przemyskiego Fortu XIII.

 

Maciej Mazur (ur. w 1971 r. w Mielcu, mieszka w Hyżnem) – grafik, ilustrator, twórca komiksów i rysunków satyrycznych, autor książeczek dla dzieci i kilku serii komiksów prasowych, z których największa – „Rechot” – ukazała się w ponad 1000 odcinków i była publikowana w prasie ogólnopolskiej.

 

Przemysław Świszcz (ur. w 1989 r., mieszka w Strzyżowie) – absolwent grafiki na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, grafik i twórca komiksów, w tym cyklu „Straszny traper”.

 

Suren Vardanian (ur. w 1965 r. w Kirowakanie w Armenii, mieszka w Rzeszowie) – rysownik, malarz, ilustrator. Studiował we Lwowie na Wydziale Grafiki Książkowej Akademii Drukarstwa. Od 1992 r. mieszka i tworzy w Polsce. Autor ilustracji do ponad 120 książek; ostatnio ilustruje książki dla dzieci autorstwa Agnieszki Chylińskiej.

 

oprac. Wojciech Birek

 ________________________________________________________________________________

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: