Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26833242 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2017

Promocja tomiku poezji Wiesława Kulikowskiego „Odloty białych żurawi” w Wypożyczalni Muzycznej - relacja

15-11-2017

 
Promocja tomiku poezji Wiesława Kulikowskiego „Odloty białych żurawi”
w Wypożyczalni  Muzycznej

 
 

Jesień sprzyja czytaniu poezji, liryczność trzeciej pory roku skłania do poszukiwań piękna, symbolicznych znaczeń i metaforycznych odniesień. Warto więc zatrzymać się na chwilę przy strofach nasyconych barwami, obrazowym pejzażem dzieciństwa, pełnych wspomnień osób i zdarzeń.

Takimi są wiersze Wiesława Kulikowskiego, którego we wtorek 14 listopada br. gościła Wypożyczalnia Muzyczna, gdzie odbyła się promocja jego ostatniego tomiku „Odloty białych żurawi. Wyboru wierszy wczesnych, niedawnych i najnowszych”.  

Przeczytany przez prowadzącą spotkanie dyrektor WiMBP w Rzeszowie Barbarę Chmurę wiersz „Rozmowa bardzo jesienna” rozpoczął dyskusję o twórczości poety, który - od debiutu w 1967 roku - ma w swoim dorobku  dwadzieścia jeden tomików poetyckich. Ich tytuły przykuwają uwagę i zachęcają do odkrywania świata zaklętego w czasie. Miejsc w „krainie pagórków”, realnie istniejących na mapach województwa podkarpackiego i osób ściśle związanych z osobą poety i naszym regionem, z jego literaturą i sztuką, między innymi Ryszardem Ziębą, Jerzym Pleśniarowiczem, prof. Józefem Nowakowskim, Jolantą Jakimą-Zerek.

Wiesław Kulikowski wspominał jak, z obecnym na spotkaniu dr hab. prof. Kazimierzem Maciągiem, tworzył jeden ze swoich tomików, w którym wiersze, jak wszystkie inne, nie są zamysłem, ale mówieniem od siebie, we własnym „niepodrabialnym” języku i stylu.

Anna Pakuła-Sacharczuk zauważyła, że uniwersalność i urok języka poetyckiego autora promowanego tomiku, polega także na tym, że pozostawia on wiele miejsca dla wyobraźni czytelnika dla jego uczuć i odczuć. Może być to interesujące także dla ludzi innych kultur.

O erudycyjności wierszy poety i ich tłumaczeniach wspomniała Ewelina Nycz z wydawnictwa „Carpathia”, dzięki któremu mógł się ukazać wybór wierszy „Odloty białych żurawi”.

Jak zaznaczyła Barbara Chmura wiersze poety są obrazami malowanymi słowami, pełnymi miłości do ludzi i świata, choć zakorzenionymi w realnych przeżyciach ich autora, ale w sferze uczuciowej wspólnej wielu ludziom, albowiem tytułowe żurawie odlatują i przylatują stając się symbolami ludzkiego losu i poezji, która wciąż na nowo nazywa to co w życiu najważniejsze.

W rozmowie z Wiesławem Kulikowskim zauważyć można było pewną troskę o kondycję poezji, o jej język, niepowtarzalność i treść, bo jak zaznaczył poeta, współczesny wiersz nie zawsze jest o czymś, a przecież poezja powinna być dyskretna, „pożywna”, pełna treści jak listy, jak spotkanie z innym człowiekiem.


Wieczór z twórczością mieleckiego poety, członka krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, można spuentować słowami Barbary Arhens-Młynarskiej: „Poezja to uczucie”, bo zarówno wiersze jak i wrażenia uczestników spotkania były ich pełne.

Barbara Balicka

-------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: