Archiwum wydarzeń 2017

02-02-2017

My też pastuszkowie… – rodzinne kolędowanie –

Wypożyczalnia Muzyczna

Słowami kolędy „Zaśnij dziecino”, którą 113 lat temu skomponował w Rzeszowie kompozytor i pedagog Antoni Sas-Uruski, 31 stycznia 2017 r. w Wypożyczalni Muzycznej rozpoczęło się rodzinne kolędowanie „My też pastuszkowie…”.

Tradycja śpiewania kolęd, w bibliotece praktykowana jest już od kilku lat i jak co roku zgromadziła licznie przybyłych miłośników wspólnego śpiewu przy choince. W przygotowanych wcześniej śpiewnikach znalazło się dwadzieścia najpopularniejszych kolęd polskich, m.in. takich jak pochodząca z XVI w. „Anioł Pasterzom mówił”, XVIII-wieczne „Gdy śliczna Panna” i „Lulajże Jezuniu” oraz najbardziej wzniosła z polskich kolęd, utrzymana w metrum poloneza pieśń o narodzeniu Pańskim „Bóg się rodzi” z muzyką Karola Kurpińskiego do słów Franciszka Karpińskiego.

Zespół muzyczny oraz chór, złożony z naszych gości, wyczarował wspaniały nastrój i klimat, w którym wszyscy poczuli się w bibliotece jak w domu.

Na zakończenie spotkania Pani Barbara Chmura – Dyrektor WiMBP w Rzeszowie, dziękując za miły wieczór, zwróciła uwagę na to jak wielką rolę w pracy bibliotekarzy odgrywa idea tworzenia wspólnoty czego dowodem są spotkania kolędowe integrujące pokolenia, pielęgnujące polską tradycję oraz dające poczucie, że biblioteki są miejscem życzliwym dla wszystkich.

Barbara Balicka

Szanowna Pani Dyrektor,

Pragnę serdecznie podziękować za zorganizowanie "Rodzinnego kolędowania" - spotkania w Wypożyczalni Muzycznej.

Wszystkich zebranych połączyły piękne strofy kolęd inicjowane przez sympatyczny zespół młodych muzyków. Przypomniały się młode lata kiedy po wigilii śpiewaliśmy z rodzeństwem kolędy, bez których trudno byłoby sobie wyobrazić święta Bożego Narodzenia.

Dzisiaj śpiew rzadko łączy ludzi. Zanikają dawne zwyczaje i nawet wstydzimy się publicznych wzruszeń. Pewnie i ja zaciskałem powieki,  żeby  nie znaleźć się w nastroju wyrażonym w Mickiewiczowskim wierszu "Polały się łzy me, czyste, rzęsiste"...

Z szacunkiem i z pozdrowieniami

Józef Ambrozowicz

>> Filmowy fragment z rodzinnego kolędowania