Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26834080 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2017

Wystawa powarsztatowa grupy „Pod Światło” - IKONOPISANIE w Wypożyczalni Muzycznej

26-06-2017

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie
– Wypożyczalnia Muzyczna


zaprasza na wystawę powarsztatową grupy „Pod Światło”



IKONOPISANIE



Fotografie Agnieszka Szafirska

 

Wystawa czynna w dniach 1-19 czerwca 2017 r.

Wypożyczalnia Muzyczna ul. Żeromskiego 2

 

 

 

 

I K O N O P I S A N I E

 

Może piękno nie zbawia świata, lecz obdarza nas owym pragnieniem doskonałości, czy też skromniej: pragnieniem lepszego, bez którego to pragnienia świat byłby bezsprzecznie zdany na zgubę.                 

Etienne Barilier

 

Tworzenie ikon nie jest związane z wiedzą tajemną, podobnie jak nie jest z nią związana modlitwa. Obie te czynności opierają się na pragnieniu i na wytrwałości. Pragnieniu, które odkrywa się w sercu i wytrwałości, która jest potrzebna by przeciwstawić się oporowi materii, wewnętrznej niechęci, niepewności… Pisanie* ikon jest  w pewnym sensie prostszą formą modlitwy; uchwytną, “zmaterializowaną”, satysfakcjonującą zmysły – ikonę się widzi, dotyka, czuje zapach drewna, farb, kadzidła. Ta satysfakcja związana jest również z odczuciem piękna, i poszukiwaniem najlepszego jego wyrazu przez kolor, linie, harmonię.

Piękno z samej swojej istoty urzeka i pociąga. Twórcy ikon jako podstawę swojej działalności uznają fakt wcielenia Słowa Bożego, tj. przyjęcie ludzkiej natury przez Boga, który jest niepoznawalną i niewyrażalną tajemnicą, który przemawia do ludzkiego serca i pociąga je ku sobie, zachwyca tak jak piękno. Dzięki wcieleniu o tajemnicy Boga apostołowie mogli mówić jako o tym, „co ujrzeliśmy własnymi oczami, na co patrzyliśmy i czego dotykały nasze ręce” (1J1,1). Dzięki wcieleniu o tajemnicy Boga przez obraz (gr. εικόν /eikon) dają świadectwo również twórcy ikon.


Zdaniem niektórych filozofów rzeczy są piękne, bo odkrywamy w nich boski, rozumny wątek, z którym nasza dusza jest pokrewna. Rzeczy są piękne, bo partycypują w boskich wzorach. Mamy nadzieję, że tworzone przez nas ikony będą coraz bardziej przybliżać i nam, i tym, którzy będą na nie patrzeć to piękno, na które powinny wskazywać.

 

Agnieszka Szafirska

 


Pod Światło
to nieformalna grupa osób, których łączy zamiłowanie do tworzenia ikon, doświadczenia wspólnych warsztatów ikonopisarskich oraz chęć doskonalenia swoich umiejętności i poznawania tajników malowania ikon.

 

Warsztaty pisania ikon, prowadzone przez br. Siergieja Gubickiego – kapucyna odbyły się w dniach 24 – 28 maja 2017 r. w Ośrodku Caritas w Budach Głogowskich.


Wzięło w nich udział dwanaście osób: Joanna Bąk, Lidia Dopart, Jerzy Janus, Małgorzata Kunikowska, Maria Nowak, Małgorzata Pleśniak, Marzena Staszewska, Alicja Stryczek, Agnieszka Szafirska, Jadwiga Szynal, Sławomir Świąder, Dorota Żak.

 


[*] Pomimo tego, że sformułowanie „pisanie ikon” jest rusycyzmem, autor stosuje to wyrażenie wymiennie z polskim „malowanie ikon”,   by podkreślić, że w trakcie tworzenia ikony zachodzi, lub może zachodzić, proces odczytywania sensu i znaczeń używanych w ikonie symboli.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: