Archiwum wydarzeń 2018

Wręczenie nagród w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim Pióro Pegaza 2018 - relacja

25-10-2018

Wręczenie nagród w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim

Pióro Pegaza 2018 oraz koncert Ewy Siembidy

24 października 2018 r., w Wypożyczalni Muzycznej WiMBP w Rzeszowie przy ul. Żeromskiego 2 odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego Pióro Pegaza 2018 „Najdroższy wyraz…”.

To już czwarta edycja Konkursu, którego organizatorem jest Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie. Tegoroczna edycja, pod hasłem „Najdroższy wyraz…”, zorganizowana została w związku z obchodami Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Celem tej edycji było zainspirowanie twórców do podjęcia tematu niepodległości, istotnej dla historii Polski, która „po rozbiorach i 123. latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna powróciła na mapę świata", uwrażliwienie na piękno i bogactwo historii i języka ojczystego, stworzenie okazji do artystycznej konfrontacji, doskonalenie warsztatu poetyckiego, promowanie talentów literackich oraz pobudzenie wrażliwości poetyckiej i aktywności twórczej.

Konkurs miał charakter otwarty. Warunkiem uczestnictwa było nadesłanie jednego wiersza, nawiązującego do hasła przewodniego. Uczestnicy mogli przesyłać swoje prace do 31 sierpnia 2018 roku.

Przedsięwzięcie  spotkało się z dużym zainteresowaniem. Wpłynęły 154 prace, w tym 102 zostały zakwalifikowane do oceny merytorycznej. Wiersze oceniało Jury w składzie:

1. dr Zofia Brzuchowska, literaturoznawczyni, krytyk literacki – przewodnicząca Jury,

2. dr Iwona Piętak, dziennikarka radiowa,

3. Lucyna Kloczkowska, kustosz, kierowniczka Działu Instrukcyjno–Metodycznego WiMBP w Rzeszowie.

Wieczór rozpoczął się serdecznym powitaniem licznie przybyłych gości przez Barbarę Chmurę – Dyrektor WiMBP w Rzeszowie. Przewodnicząca Jury dr Zofia Brzuchowska przedstawiła analizę krytyczno-literacką nadesłanych utworów.

Podczas uroczystości wręczone zostały nagrody:

· I otrzymała Katarzyna Wiktoria Polak, za wiersz „Ojczyzna”

· II otrzymała Małgorzata Borowiec, za wiersz „Ojczyzna”

· III otrzymała Anna Piliszewska, za wiersz „Poemat o ziemi”.

oraz trzy równorzędne wyróżnienia, które otrzymali:

· Elżbieta Galoch, za wiersz „Powrót pradziadków 1918”

· Małgorzata Borzeszkowska, za wiersz „Słowa na specjalne okazje”

· Marzenna Lewandowska, za wiersz „Czerwień Żarliwa”.

Nagrody laureatom wręczyła Katarzyna Pawlak - Dyrektor Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Rzeszowa, która przekazała także kwiaty ufundowane dla zwycięzców przez Prezydenta Miasta Rzeszowa Tadeusza Ferenca. Na ręce Dyrektor Barbary Chmury przekazano również list gratulacyjny od Prezydenta Miasta.

Zwycięskie utwory zostały głośno odczytane zarówno przez ich autorów jaki i organizatorów i członków Jury.

Wieczór uświetnił piękny i klimatyczny koncert Ewy Siembidy – wokalistki jazzowej, studentki Jazzu i Muzyki Rozrywkowej na Wydziale Muzyki UR, Absolwentki Kulturoznawstwa na UMCS w Lublinie. Artystka udziela się w różnych projektach muzycznych z pogranicza muzyki soul, jazzu i popu. Miała przyjemność występować z gwiazdami polskiej sceny muzycznej m.in. Natalią Kukulską i Grażyną Łobaszewską. Wraz z występującym z nią w duecie pianistą jazzowym Tomaszem Jachymem zdobyła I miejsce w piątej edycji „Student ma talent” na tegorocznych KultURaliach.

Konkurs współfinansowany był przez: Kampanie SEO – pozycjonowanie stron z siedzibą w Gorzycach, Wydawnictwo Olimp, sklep z zegarkami online e-zegarki, Feldhaus Klinkier Polska – producenta wyrobów klinkierowych, Dr Legrand - gabinet medycyny i dermatologii estetycznej z Krakowa oraz Kancelarię Adwokacka – Adwokat Małgorzata Wielgus z Lublina.

Dyrekcja WiMBP w Rzeszowie składa serdeczne podziękowania występującym artystom, laureatom, uczestnikom konkursu, sponsorom, przybyłym gościom oraz wszystkim pracownikom biblioteki, zaangażowanym w organizację wydarzenia.

Klaudia Kobylańska

Relacja z uroczystości pojawiła się 26 października br. w audycji "Okolice Kultury" w Polskim  Radiu Rzeszów.

--------------------------------------------------------------