Archiwum wydarzeń 2018

13-04-2018

Spotkanie autorskie z Marią Wilczek-Krupą
w Wypożyczalni Muzycznej

12 kwietnia br. w Wypożyczalni Muzycznej odbyło się spotkanie z Marią Wilczek-Krupą, autorką pierwszej pełnej biografii Wojciecha Kilara „Kilar. Geniusz o dwóch twarzach”.

Gości przywitała Barbara Chmura, dyrektor WiMBP, która podkreśliła związki kompozytora z Rzeszowem, powiązania te dotyczą nie tylko okresu powojennego pobytu Wojciecha Kilara w naszym mieście w latach 1946-1947, ale także okresu w którym w styczniu 1998 roku został on Honorowym Obywatelem Miasta Rzeszowa, a od 2002 patronem Szkoły Muzycznej przy ul. Sobieskiego do której uczęszczał. Motyw ten przewijał się przez całe spotkanie, bo jak wspomniała biografka kompozytora, Rzeszów był dla młodego Wojciecha „pierwszym oddechem wolności i poczuciem prawdziwego życia” po doświadczeniach wojennego dzieciństwa przeżytego w rodzinnym Lwowie. Tutaj zrodziły się pierwsze muzyczne przyjaźnie i pierwsze własne kompozycje.

Prowadzący spotkanie Adrian Ślęczka, muzykolog, nauczyciel w Zespole Szkół Muzycznych nr 2 im. Wojciecha Kilara, inicjując rozmowę z Marią Wilczek-Krupą, odniósł się do momentu pierwszego spotkania z kompozytorem i pomysłu napisania książki, która powstała jako pokłosie pisania pracy doktorskiej na temat muzyki filmowej. Wojciech Kilar w swoim dorobku kompozytorskim ma sto siedemdziesiąt sześć realizacji muzyki filmowej. Z tej interesującej rozmowy uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się wiele o procesie powstawania kompozycji i inspiracjach jakie towarzyszyły Wojciechowi Kilarowi przy pisaniu muzyki.

Zarówno książka, jak i osobiste wspomnienia Marii Wilczek-Krupy to opowieść o człowieku o barwnej osobowości, roztaczającym wokół siebie specyficzną aurę, wybitnym kompozytorze, który nie ulegał presji i modom. Kilarze mistyku, a także wielbicielu kryminałów i horrorów kina amerykańskiego. O jego niekiedy skomplikowanych przyjaźniach i miłości jaką darzył żonę Barbarę.

Autorka książki z dużym zainteresowaniem przysłuchiwała się wspomnieniom Bogumiły Płanety, inicjatorki nadania imienia Wojciecha Kilara, Zespołowi Szkół Muzycznych Nr 2 jako pierwszej szkole, która za życia kompozytora obrała go za swojego patrona.

Spotkaniu towarzyszyła wystawka płyt winylowych, kompaktowych, taśm kasetowych i partytur z utworami Wojciecha Kilara zgromadzonych w zbiorach Wypożyczalni Muzycznej.

Wypożyczalnia Muzyczna dziękuje dr Marii Jędreas-Romankiewicz, dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych Nr 2 im. Wojciecha Kilara za pomoc w organizacji spotkania.

Spotkanie mogło się odbyć dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Rzeszowa w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2018.

Barbara Balicka

-------------------------------------------------------------------------