Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26835150 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2019

Promocja kolejnego tomu Pism Jerzego Pleśniarowicza w Wypożyczalni Muzycznej - relacja

26-06-2019

 Promocja kolejnego tomu Pism Jerzego Pleśniarowicza
w Wypożyczalni Muzycznej

 

23 czerwca  Wypożyczalnia Muzyczna po raz kolejny gościła prof. Krzysztofa Pleśniarowicza, który wraz z synem Janem, od ponad roku redagują edycję Pism będących spuścizną po zmarłym w Rzeszowie w styczniu 1978 roku poecie, tłumaczu, reżyserze, dramaturgu i animatorze kultury – Jerzym Pleśniarowiczu. W tym roku nakładem wydawnictwa Bricolage Publishing ukazał się kolejny – po „Wierszach i przekładach wierszy” – tom poświęcony przekładom prozy. Jak we wstępie do  książki pisze prof. Krzysztof Pleśniarowicz: „W czasach lubelskich Jerzy Pleśniarowicz był przede wszystkim poetą; w Krakowie, a zwłaszcza w Rzeszowie swą aktywność literacką kontynuował jako tłumacz z języków słowiańskich oraz tłumacz i adaptator sztuk teatralnych”. W jego dorobku translatorskim znajduje się około 100 opowiadań i „wierszy prozą” osiemnastu autorów rosyjskich, a także pisarzy słowackich i czeskich. „Podstawą do edycji „Przekładów prozy” stały się publikacje w czasopismach i oraz publikacje książkowe oraz autorskie rękopisy i maszynopisy przechowywane w porządkowanym przez lata archiwum domowym”.


Rozpoczynając spotkanie Dyrektor WiMBP Barbara Chmura, przypomniała, że osoba Jerzego Pleśniarowicza, rzeszowianina z wyboru, miała ogromny wpływ na kształtowanie życia kulturalnego naszego miasta, a jego aktywność twórcza wykraczała poza środowiska lokalne. Tym cenniejsza jest inicjatywa rodziny by właśnie Rzeszów, w tym Naszą Bibliotekę, uczynić miejscem przypominającym jego dorobek literacki.


Prof. Krzysztof Pleśniarowicz na naszym spotkaniu podzielił się z zebranymi nie tylko osobistymi wspomnieniami o Ojcu, ale przedstawił dotychczasowe działania dotyczące inicjatywy wydawniczej Pism i odzewu z jakim się spotkał się pierwszy inauguracyjny tom. Warto nadmienić, że w gronie recenzentów doceniającym twórczość literacką Jerzego Pleśniarowicza był obecny wśród uczestników spotkania dr Jan Wolski z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Profesor omówił także zawartość promowanej książki zawierającej przekłady, ubarwiając ją anegdotami o tłumaczonych przez Jerzego Pleśniarowicza autorach i okolicznościach w jakich tłumaczenia powstały.


Spotkanie promujące Pisma Jerzego Pleśniarowicza zostało zorganizowane wraz ze Związkiem Literatów Polskich, który reprezentowała wiceprezes Oddziału rzeszowskiego Małgorzata Żurecka. To właśnie Jerzy Pleśniarowicz 26 listopada 1967 roku został wybrany pierwszym prezesem Związku, którego obecni członkowie czują się spadkobiercami idei tworzenia w Rzeszowie środowiska ludzi pióra.


W gronie uczestników spotkania znalazły się osoby, które osobiście znały Jerzego Pleśniarowicza lub zetknęły się z jego twórczością. Sylwetkę Jerzego Pleśniarowicza uzupełnili o swoje wspomnienia i refleksje Józef Ambrozowicz i Jadwiga Kupiszewska, a także zamieszkała w Kijowie poetka, tłumaczka i działaczka polonijna Dorota Jaworska.


Atmosferę spotkania w pełni można uznać za rodzinną - nie tylko dlatego, że odbywała się w Dniu Ojca - ponieważ uczestniczyli w nim także najstarszy syn Jerzego Pleśniarowicza - Jacek wraz z małżonką oraz żona  Krzysztofa Pleśniarowicza - Marta.


Zebrani mieli także okazję porozmawiać z naszym gościem o wydanej kilka miesięcy temu książęce jego autorstwa „Kantor. Nigdy tu już nie powrócę”, która znalazła się na przygotowanej okazjonalnie wystawce wybranych publikacji Jerzego i Krzysztofa Pleśniarowiczów, ze zbiorów WiMBP. 
 
Wypożyczalnia Muzyczna dziękuje Zarządowi Związku Literatów Polskich Oddział Rzeszów – Mirosławowi Welzowi oraz Małgorzacie Żureckiej za współpracę w organizacji spotkania.

Barbara Balicka


---------------------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: