Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26837517 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2019

„Byli wśród nas” – wieczór wspomnieniowo-literacki w Wypożyczalni Muzycznej – relacja

18-11-2019

 „Byli wśród nas”
– wieczór wspomnieniowo-literacki w Wypożyczalni Muzycznej

 

14 listopada w Wypożyczalni Muzycznej odbyło się spotkanie z udziałem literatów zrzeszonych w Związku Literatów Polskich – Oddział Rzeszów, poświęcone wspomnieniom i rozmowom o twórczości nieżyjących już poetów i prozaików, członków ZLP, którzy na trwałe wpisali się w krajobraz literacki Podkarpacia, a którzy odeszli od nas w ostatnich latach.


„Byli wśród nas”, choć chciałby się powiedzieć, wciąż są wśród nas i żyją nie tylko we wspomnieniach, ale przede wszystkim na kartach swoich książek w których ukryta jest najpiękniejsza cecha ich osobowości, wrażliwość literacka i nieodparte pragnienie ukazania piękna i swojej prawdy o przeżywanej, niekiedy trudnej, rzeczywistości. Twórczość, do której wciąż wracają ich przyjaciele, rodziny i wierne grono czytelników.


Jak inaugurując spotkanie powiedziała Dyrektor WiMBP Barbara Chmura, nie ma lepszego miejsca na takie spotkania jak wieczór zaduszkowy poświęcony ludziom piszącym, jak Biblioteka, w której nie tylko gromadzone są ich książki, ale w czasach ich obecności w rzeszowskim środowisku literackim, odbywały się niekiedy cykliczne spotkania autorskie z nimi.


Do osób które trzeba wspomnieć w takim momencie należy Stanisław Turek, który przez 21 lat do roku 2011 pełnił funkcję Dyrektora WiMBP. Był to człowiek niezwykle kochający książki, bibliofil i erudyta, humanista o bardzo szerokich horyzontach intelektualnych, który przez wiele lat z oddaniem służył Czytelnikom i Bibliotece, stwarzając lokalnym twórcom przyjazne warunki do prezentacji swojego dorobku. Jak do wspomnień o nim dodała jego była studentka Urszula Pantoła, to była osoba wyjątkowa o wielkiej mądrości, łagodności i wrażliwości.


Człowiek dopóty żyje, dopóki żyją Ci, którzy go znali. Chyba, że pozostawią po sobie coś, co jest silniejsze od śmierci”, słowami Franciszka Kotuli wiceprezes Oddziału rzeszowskiego ZLP Małgorzata Żurecka, podzieliła się refleksją na temat pielęgnowania pamięci o twórcach, którzy choć przeminęli, ale pozostawi swój ślad, słowo pisane. Ich twórczość nadal inspiruje tych, którzy chcieli by swój literacki talent pokazać na licznych konkursach poetyckich i recytatorskich.


Wśród obecnych na spotkaniu nie zabrakło twórców, którzy osobiście znali, przyjaźnili się i niekiedy do ostatnich chwil życia byli z osobami, o których zechcieli opowiedzieć. Wspominano Ewę Barańską ( pisarkę, scenarzystkę, autorkę książek dla młodzieży, powieści obyczajowych, sensacyjnych i fantastycznych), Mariana Berkowicza (poetę, autora kilkunastu tomików wierszy), Bronisławę Betlej (poetkę, pisarkę, autorkę bajek dla dzieci, która ma w dorobku 52. tomiki wierszy), Krystynę Bęczkowską (poetkę, autorkę opowiadań i licznych artykułów publicystycznych), Zbigniewa Domino (prozaika, reportażystę, autora powieści i zbiorów opowiadań), Czesława Główkę (prozaika), Stanisławę Kopiec (poetkę), Ryszarda Kulmana (poetę, prozaika i krytyka literackiego), Annę Mirosławę Nowak (poetkę), Reginę Schönborn (poetkę), Stanisława Siekańca (poetę i satyryka) oraz Józefa Kawałka (zaprzyjaźnionego ze środowiskiem ZLP i WiMBP, długoletniego prezesa Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury).


„Za poetę mówią wiersze” tak mawiał Marian Berkowicz, do którego wracał pamięcią Stefan M. Żarów, a nostalgiczny wieczór nie mógł obyć bez dedykowanych zmarłym literatom, poetyckich strof, które uzupełniały reminiscencje, ich przyjaciół poetów. Swoimi wspomnieniami podzielili się literaci zrzeszeni w ZLP oraz grono skupionych wokół nich poetów, pisarzy i publicystów: Adam Decowski, Zdzisława Górska, Mieczysław Arkadiusz Łyp, Ryszard Mścisz, Jerzy Nawrocki, Urszula Pantoła, Teresa Paryna, Jerzy Zatorski, Małgorzata Żurecka i Stefan M. Żarów.
 

Barbara Balicka
 

--------------------------------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: