Archiwum wydarzeń 2019

27-11-2019

Warsztaty teatralne z Kamilem Dobrowolskim
w Wypożyczalni Muzycznej

25 listopada br. w Wypożyczalni  Muzycznej WiMBP, odbyły się warsztaty teatralne prowadzone przez znanego rzeszowskiego aktora Kamila Dobrowolskiego.

Inspiracją do zorganizowania spotkania stały się co tygodniowe spotkania Kółka Teatralnego przy II Liceum Ogólnokształcącym w Rzeszowie, które odbywają się w Wypożyczalni Muzycznej. Młodzi miłośnicy teatru korzystając z możliwości współpracy z Naszą Biblioteką,  pracują nad przygotowaniem spektaklu opartego na autorskiej sztuce swojej szkolnej koleżanki Dominiki Kicińskiej „Preludium”.

Młodzież z entuzjazmem odniosła się do propozycji spotkania z aktorem Kamilem Dobrowolskim, absolwentem Akademii Teatralnej w Białymstoku, który od 2011 rok zasila zespół Teatru Maska, a znany jest także z oscarowego filmu węgierskiego reżysera László Nemesa „Syn Szawła”, w którym wcielił się w rolę Mietka.

Uczniowie przygotowali trzy etiudy sceniczne, które stały się punktem wyjścia do rozmów nad interpretacją tekstu, autentycznością sceniczną i emocjonalną oraz wykorzystaniu różnych technik aktorskich, które pozwolą opowiedzieć fabułę sztuki teatralnej nadając jej prawdziwie sceniczny wyraz. Dzięki otwartości i zaangażowaniu prowadzącego warsztaty, młodzi adepci sztuki aktorskiej dowiedzieli się czym jest zdolność do wzajemnego słuchania i reagowania na postawy partnerów scenicznych oraz umiejętność gry zespołowej i organizacji przestrzeni sceny. Jak w wywarzony sposób posługiwać się własnym ciałem i emocjami dla uzyskania wyrazistości i autentyczności  granej przez siebie postaci i czym jest zrozumienie funkcji postaci w odniesieniu do głównego tematu i idei sztuki.

Twórcze i inspirujące warsztaty poprowadzone przez Kamila Dobrowolskiego poprzez dekonstrukcję i szczegółową analizę tekstu posługując się podstawowymi pytaniami aktorskimi, wprowadziły uczestników warsztatów w magię oddziaływania teatru na widza.

Niedosyt i wrażenia uczestniczenia w wyjątkowym spotkaniu towarzyszyło nie tylko młodzieży, udzieliło się także samemu prowadzącemu, który nie szczędził młodym aktorom słów uznania dla ich możliwości kreowania własnej sztuki i pragnienia uczenia się niełatwej sztuki bycia aktorem.

Mamy nadzieję, że Nasza Biblioteka poprzez umożliwienie młodzieży kontaktu z profesjonalnymi twórcami przyczynia się nie tylko do rozwoju ich zdolności poznawczych, ale do uświadomienia im, że poprzez bliski związek z literaturą i sztuką, sami mogą tworzyć nieprzemijające wartości dające innym impuls do własnych przemyśleń.

Organizację warsztatów dofinansowano z dotacji celowej z budżetu Miasta Rzeszowa w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2019 rok.

Barbara Balicka

------------------------------------------------------------------------------------------