Archiwum wydarzeń 2021

„Sposoby czytania” spotkanie autorskie z Piotrem Koftą w Wypożyczalni Muzycznej - relacja

22-11-2021

„Sposoby czytania”

- relacja ze spotkania z Piotrem Koftą

18 listopada 2021 r. w Wypożyczalni Muzycznej odbyło się spotkanie z Piotrem Koftą, krytykiem literackim, publicystą, pisarzem, z wykształcenia socjolingwistą, a przede wszystkim od dzieciństwa zapalonym czytelnikiem. „Sposoby czytania” to próba podjęcia rozmowy na temat zmieniających się form percepcji literatury spowodowanych rozpowszechnieniem nowych technologii i oderwania się książki od kontekstu kodeksowego. Nasz gość w rozmowie z prof. dr hab. Januszem Pasterskim zauważył, że czyta się teraz coraz więcej. Kultura internetowa sprawiła, że czytają także Ci, którzy nie czytali wcześniej. Powszechność mediów społecznościowych, blogów i wiadomości tekstowych wymusza korzystanie z urządzeń za pośrednictwem których coraz więcej się czyta. Rankingi poziomu czytelnictwa nie obejmują zjawiska czytania jako takiego, nie tylko literatury pięknej czy fachowej  w innej formie niż tradycyjna książka. Stąd opinie o kresie czytelnictwa nie zawsze odpowiadają rzeczywistości. Piotr Kofta - jak mówi - przeczytał w swoim życiu kilka tysięcy książek, „czyta zawodowo” i nałogowo. Dla szybszej dostępności recenzowanych przez siebie książek korzysta z plików elektronicznych, równocześnie skupuje stare książki i gromadzi te, do których chciałby w przyszłości wrócić.  W jego opinii  w czytaniu literatury najważniejszy jest tekst i jego oddziaływanie na czytelnika. Codzienność i media są zrośnięte ze sobą, przenikają się wzajemnie i  będą funkcjonować w przestrzeni kultury równolegle.

Nowe kanały przekazu literatury powodują mieszanie się gatunków literackich i ich obiegu. Wpływają także na szybkie zmiany preferencji literackich i powiększenie grona tych którzy piszą i tych którzy nie zawsze merytorycznie wyrażają swoje opinie na temat przeczytanych książek. W tym zjawisku kryje się wiele pozytywnych i negatywnych aspektów.

Piotr Kofta jest także wielkim miłośnikiem kultury i literatury czeskiej, studiując slawistykę nauczył się języka, co pozwala mu czytać czeskich pisarzy w oryginale. Jak przyznaje się, ma ten styl pisania we krwi. Goście przybyli na spotkanie do Wypożyczalni Muzycznej mogli się o tym przekonać  słuchając przeczytanego przez niego, jednego z ostatnich nieopublikowanych jeszcze opowiadań.

Na spotkaniu nie zabrakło też wątków rodzinnych i pytań o poetę, satyryka i dramaturga - Jonasza Koftę. Dla Piotra Kofty w domu rodzinnym zawsze było pełno książek w których od dziecka myszkował z przyjemnością, a stukot maszyny do pisania słychać było w domu praktycznie przez cały dzień. Nie tylko ojciec pisał, pisała także mama Jaga Kofta, która nie tylko przepisywała teksty męża,  ale sama jest autorką trzech książek dla dzieci.

Piotr Kofta (ur. 1973) - krytyk literacki, publicysta, pisarz. Z wykształcenia socjolog. Wydał dwie książki z opowiadaniami: „Piękne wieczory” (2004) i „Burą małpę” (2005). Od 2006 roku zajmuje się szeroko pojętym pisaniem (a także mówieniem) o literaturze. W 2007 roku wyróżniony przez Polską Izbę Książki Pikowym Laurem „za najciekawszą prezentację książki i czytania w mediach drukowanych”. Pisał m.in. do  „Przekroju”, „Machiny”, „Wprost”, „Polityki”, „Esquire”, „Urody Życia”, „Notesu Wydawniczego”, „Chimery”. Stały współpracownik „Dziennika Gazety Prawnej” i Programu II Polskiego Radia. Od roku 2021 członek jury Nagrody Wielkiego Kalibru (przyznawanej za najlepszą polskojęzyczną powieść kryminalną lub sensacyjną). Mieszka w Warszawie, hobbystycznie zajmuje się językiem i kulturą Czech.

Zachęcamy do wysłuchania rozmowy z Piotrem Koftą  nagranej przez red. Iwonę Piętak dla Polskiego Radia Rzeszów

Spotkanie  zorganizowane w ramach z  Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Barbara Balicka

--------------------------------------------------------------