Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Cieszanowie

Marek Edelman: „I była miłość w getcie.”

28-07-2011

28 lipca 2011r./ostatni czwartek miesiąca/ w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Cieszanowie odbyło się spotkanie członkiń Dyskusyjnego Klubu Książki.
Trzy dni wcześniej na życzenie członkiń tegoż klubu zorganizowano wyjazd do Leżajska, gdzie w Bazylice Ojców Bernardynów uczestnicy wyjazdu wysłuchali recitalu organowego w wykonaniu Jurgena Kaisera z Niemiec. Ponieważ w wycieczce uczestniczyli nie tylko członkowie DKK, dlatego na spotkanie dyskusyjne nad książką umówiliśmy się w dniu 28 lipca 2011 r. Rozmawialiśmy o książce Marka Edelmana: „I była miłość w getcie.” Podczas dyskusji, ktoś zwrócił uwagę na fakt, że wiele czytał już na temat holokaustu i innych zbrodni wojennych, ale nigdy nie zastanawiał się nad problemem miłości w takich warunkach, a jednak musiała ona istnieć, skoro mimo całego okrucieństwa tamtych dni, ludzie chcieli żyć nie tylko dla siebie, ale dla innych. Nikt z uczestników dyskusji nie próbował oceniać osób, które wspomina w swej książce Marek Edelman, ale przyznawali, że niektóre ich wybory wydawały się mało zrozumiałe. Przykładem jest wybór Estusi, która zrezygnowała z szansy wyjścia poza mury getta i wybrała śmierć, ale z kochankiem. Jeszcze bardziej niezrozumiałe było postępowanie innej kobiety, która była w getcie z dwójką dzieci, a mąż jej był w Londynie i kiedy dano jej szansę opuszczenia getta, ona odesłała dzieci, a sama została, ponieważ związana była z mężczyzną, można powiedzieć towarzyszem niedoli. Przywoływano również postać innej matki – pani Tenenbaumowej, która otrzymawszy tzw. numerek życia, oddała go córce, sama popełniając samobójstwo. W sumie ta ofiara matki poszła na marne, bo córka wyszła wprawdzie „ do życia” i nawet się zakochała , ale kiedy skończyły jej się pieniądze ludzie, u których mieszkała wydali ją. Przeżyły natomiast córki tej kobiety, która została w getcie z miłości do mężczyzny. Można analizować każdy przypadek miłości w getcie, ale nikt, kto tam nie był, nie jest w stanie wyobrazić sobie jak zachowałby się w warunkach strachu, okrucieństwa i upokorzenia. Takim oto stwierdzeniem zakończono dyskusję nad książką „I była miłość w getcie”, a na następne spotkanie wybrano książkę Romy Ligockiej: „Czułość i obojętność”.
Marta Kopciuch

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: