Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Dębicy

Khadel Hosseini: "Tysiąc wspaniałych słońc"

05-12-2011

 W dniu 30.11.2011 r. odbyło się kolejne spotkanie w Dyskusyjnym Klubie Książki. Omawiana była rewelacyjna książka „Tysiąc wspaniałych słońc” K.Hosseiniego. Trafił się nam „rarytasik” literacki, napisany pięknym językiem, wstrząsa, zachwyca, nakłania do głębokiej refleksji.

Klubowiczki zachwycone, więcej tej treści literatury, dyskusja była bardzo ożywiona, tym bardziej że jednej z Pań nie odpowiada tego typu lektura. 
Z jedną klubowiczką książka objechała do sanatorium gdzie cieszyła się dużą popularnością czym powiększyło się znacznie grono klubu (szkoda że tylko przez 3 tyg.)
Super, do polecenia każdemu czytelnikowi.
 
Następne spotkanie 28.12.2011 r.
Omawiana książka : „Nakarmić wilki” M. Nurowskiej

 

Losy afgańskich kobiet.........
W tym kraju kobiety są traktowane okrutnie, nie dość że nie mają praw tożsamych z mężczyznami to jeszcze są poniżane, wykorzystywane niejednokrotnie maltretowane. Autor przedstawia dzieje dwóch kobiet mających tego samego męża, ich wzajemne relacje i tragiczne zdarzenia. Wszystko to osnute na tle walki z sowiecką agresją i późniejszym panowaniem Talibów , którzy walcząc między sobą zgotowali rodakom gehennę bodaj okrutniejszą niż najeźdźcy.
Pomimo, że książkę czyta się dobrze tego typu literatura jest dla mnie stresująca a nawet przerażająca , chociaż mam wiele empatii i współczucia dla wszystkich żyjących w takim piekle .
Z pewnością nie sięgnę do podobnych tematycznie książek.
 
 
 
                                                                           Elżbieta Czyż-Golemo
 
Książkę „Tysiąc wspaniałych słońc” polecam wszystkim młodym dziewczynom, które decydują się na życie z młodymi muzułmanami w ich kraju ojczystym. Nie znając kultury i obyczajów panujących w tych krajach zafascynowane egzotyką, skazują się czasami na podobne życie jak opisuje Khadel Hosseini.
Głównymi bohaterkami powieści są dwie dziewczynki, żyjące w jednym kraju, ale urodzone w różnych latach, wychowane w diametralnie różnych rodzinach, a połączone życiem u boku wspólnego męża. Obie zostają przez los przypisane jednemu mężczyźnie wykorzystującemu tradycję muzułmańską do panowania nad nimi, stosując przemoc fizyczną i psychiczną,
.Życie z nim było dla nich koszmarem pełnym cierpienia i upokorzenia. Warunki w jakich przyszło im wspólnie żyć sprawiły, że między nimi zawiązała się nić przyjaźni. To ona i miłość do dzieci młodszej kobiety, sprawiły, że zmieniło się życie starsze żony. Nie miała ona oporów w dokonaniu zbrodni i poświęceniu siebie w imię prawie matczynej miłości do drugiej żony swojego męża.
Autor pokazał w tej książce także inny obraz okrutnego brutala Raszida. Jak pod działaniem czarodziejskiej różdżki zmienia się w anioła, ale tylko w stosunku do urodzonego przez młodszą żonę, syna. Chłopiec darząc ojca swoją dziecięcą miłością, robi z nim co chce, oprócz oczywiście obrony matki, siostry i Mariam, co do których ich „tatuś” był nieugięty.
Książka pisana językiem, który trafia do wyobraźni czytelnika i chce się mimo opisów okrucieństwa czytać ją dalej.
Ostatnie rozdziały są spokojne, wręcz „ckliwe”, jakby autor chciał pokazać, że wśród zwyrodnialców są ludzie dobrzy, pełni miłości do siebie, dzieci i innych obcych ludzi.
 
 
 
                                                                                      Krystyna Niedzielska
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: