Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Jaśle

Spotkanie z Barbarą Ciwoniuk

20-10-2011

Między nami nastolatkami – spotkanie w jasielskiej MBP

17 października 2011 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyło się spotkanie z Barbarą Ciwoniuk w ramach Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki.
W spotkaniu uczestniczyła młodzież z Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum nr 4 w Jaśle. Podczas spotkania autorka opowiedziała jak rozpoczęła się jej przygoda z pisarstwem. Pierwszą książką, jaką napisała była powieść dla kobiet Wszystko inne poczeka. Natomiast debiutem wydawniczym był Igor – powieść dla młodzieży, głównie w wieku gimnazjalnym, przedstawiająca świat widziany oczami dyslektyka, jego problemy związane z nauką, trudności w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami. Pisarka przeczytała jej fragmenty, opowiedziała jak powstała książka i co było inspiracją do jej napisania. Zwróciła uwagę na fakt, iż problem ten dotyczył wielu sławnych ludzi, takich jak Leonardo da Vinci, Einstein, Bill Gates. Zaznaczyła, że jest to pierwszy w literaturze portret dyslektyka. Opowiedziała o tematyce swoich książek, poruszających problemy nastolatków. Szczególnie zwraca uwagę na przemoc, której ofiarami staje się młodzież. Może objawiać się ona na różne sposoby, jako prześladowanie inności fizycznej bądź wyśmiewanie osobowości odmiennej od uznawanej za standard w środowisku nastolatków, aż do przemocy fizycznej stanowiącej zagrożenie życia. W kręgu jej zainteresowań pozostają również inne sytuacje z jakimi muszą borykać się nastolatki, takie jak: rozwód rodziców, brak zainteresowania z ich strony lub ich nadopiekuńczość, źli nauczyciele, nastoletnia ciąża, utrata zaufania do przyjaciół. Aby zachęcić do przeczytania swoich książek streściła Anię, Ten gruby  oraz Własny pokój. Podkreśliła, że nastolatek nie powinien ukrywać swoich problemów przed dorosłymi, są sytuacje w których pomoc dorosłych jest niezbędna. Odpowiedziała na pytania, z czego korzysta pisząc powieści, które wymagają wiedzy psychologicznej i pedagogicznej. Źródła, z których czerpie informacje to głównie czasopisma tematyczne, literatura fachowa i Internet, a zwłaszcza fora internetowe.
Pisarka zakończyła spotkanie stwierdzeniem, że w życiu ważne jest, aby posiadać marzenia i  dążyć do ich realizacji.
 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: