Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Krośnie

Wojciech Kuczok: "Spiski"

15-03-2011

Górskie namiętności.

W dniu 15 marca 2011 r. w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej odbyło się kolejne spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem rozmów była ostatnia powieść Wojciecha Kuczoka „Spiski”.

Akcja rozgrywa się od 1982 roku, w czteroletnich, mundialowych odstępach, zazwyczaj podczas wakacji i obejmuje kilkanaście lat z życia głównego bohatera. Młody Ślązak przyjeżdża w Tatry najpierw jako chłopiec, później nastolatek i w końcu jako dojrzały mężczyzna. Po raz pierwszy pojawia się w górach latem 1982 roku, gdy cała Polska zapartym tchem podziwia, jak drużyna Antoniego Piechniczka pokonuje reprezentację Peru. Podekscytowany bohater postanawia nauczyć gry w piłkę swoich góralskich rówieśników, co przynosi opłakane skutki.Wraz z upływem czasu zmieniają się zainteresowania Ślązaka, który coraz mniej uwagi poświęca piłce, coraz więcej zaś - czarnowłosym góralkom i Tatrom, po których włóczy się samotnie. Mężniejącemu bohaterowi towarzyszą starzejący się rodzice, których małżeństwo szybko się rozpada. Kolejne powroty w tamte strony to doświadczenia coraz dojrzalszego chłopaka, a później już mężczyzny, który doświadcza tam pierwszych przygód, zakochuje się, przeżywa problemy relacji ojca z synem; tutaj wraca by w samotności kontemplować siebie i swoje życie. "Spiski” napisane zostały po mistrzowsku, lekko. Kuczok sięgnął tu po groteskę i pastisz, wplótł podhalańską gwarę. Wprowadził wreszcie elementy humorystyczne, dzięki którym książka jest naprawdę zabawna.

Autor ujmuje bardzo szczegółowymi opisami sytuacji. Pani Barbara, jedna z uczestniczek spotkania, zachwycona była opisem mgły w górach, twierdząc, że dawno nikt tak trafnie nie ujął piękna tatrzańskiej przyrody. Naturalistycznie i wręcz poetycko opisuje też erotyczne doznania głównego bohatera, nie przekraczając granicy między dosłownością a niedopowiedzeniem.Kuczok wpisał w fabułę elementy autobiograficzne, jednak nie można jednoznacznie stwierdzić, ile w tym rzeczywistości, obserwacji i pamięci z lat minionych, a ile niesamowitej fantazji pisarza.W ocenie klubowiczów przedstawia on dość przejaskrawioną rzeczywistość tatrzańską. Zdaniem pani Teresy autor „jest dość odważny w opisach niektórych sytuacji, a górale mogą czuć się urażeni, ponieważ sięgnął on po góralskie tabu. Potwierdza to wydawca: Teraz Kuczok długo nie będzie mógł się pokazać na tatrzańskich szlakach.

Na kolejne spotkanie w Dyskusyjnym Klubie Książki zapraszamy 19 kwietnia 2011 r. Tematem dyskusji będzie książka Khaled Hosseini „Tysiąc wspaniałych słońc”.

 

Agnieszka Urbanek

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: