Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Krośnie

Khaleda Hosseini: „Tysiąc wspaniałych słońc"

26-04-2011

Wstrząsające świadectwo prawdy

19 kwietnia 2011 r. w Saloniku Artystycznym Biblioteki odbyło się spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki. Przedmiotem rozmów była książka amerykańskiego powieściopisarza i psychologa pochodzenia afgańskiego Khaleda Hosseini „Tysiąc wspaniałych słońc”.

Piękna, aczkolwiek wstrząsająca w swej treści książka bardzo podobała się czytelnikom należącym do Dyskusyjnego Klubu Książki. Przeczytana jednym tchem, ukazuje przejmującą panoramę afgańskiej rzeczywistości na tle wydarzeń społeczno-historycznych.

„Tysiąc wspaniałych słońc” jest książką, która porusza wszystkie zakamarki duszy. Osią powieści jest los afgańskich kobiet pozbawionych praw, poniżanych, maltretowanych psychicznie i fizycznie, a także historia kraju targanego wojną, rozgrywkami politycznymi, niepokojami religijnymi, uprzedzeniami i zabobonami. To także opowieść o trudnej przyjaźni, niespełnionych marzeniach, straconych złudzeniach, rozczarowaniu, bezsilności, strachu, nienawiści i poświęceniu.

Niezwykle trudna przyjaźń bohaterek powieści, wzajemna odpowiedzialność oraz surowe restrykcje wprowadzane przez Talibów stały się tematem rozmów, refleksji i licznych dygresji zaczerpniętych z życia codziennego. Khaled Hosseini szokuje czytelnika wiarygodnymi opisami, zatrważa obrazem sytuacji kobiet w Afganistanie na tyle, że klubowicze zaczęli się zastanawiać, na ile przedstawione wydarzenia są powszechne w Kabulu, a na ile są to tylko sporadyczne przypadki. Bohaterowie powieści nie są piękni, nie są rozpieszczani przez los, noszą na sobie fizyczne i psychiczne ślady wojny i domowych upokorzeń. Czytelnikowi nie pozostaje nic tylko współczuć i mieć przeświadczenie, że autor budując fikcję literacką celowo przejaskrawił i tak trudną sytuację mieszkańców Afganistanu.

„Tysiąc wspaniałych słońc” jest książką napisaną pięknym, plastycznym językiem, trzymającą w napięciu, ukazującą świat, o którym tak niewiele wiemy. Daje czytelnikowi spojrzenie na kulturę wschodu, która dla Europejczyka staje się trudna do przyjęcia. Jest jedną z tych książek, które pochłaniają całą uwagę czytelnika i mówią o rzeczach wartych przemyślenia.

Na uwagę czytelników zasługuje też pierwsza powieść Khaleda Hosseini „Chłopiec z latawcem”, będąca również przejmującym zapisem tragedii narodu afgańskiego.

Członków Dyskusyjnego Klubu Książki zapraszamy na kolejne spotkanie 10 maja 2011 r. Przedmiotem rozmów będzie książka pt. „Juliet, naga” autorstwa Nicka Horny`ego.

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: