Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Krośnie

Nick Hornby: "Juliet naga:

20-05-2011

10 maja 2011 r. w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej odbyło się kolejne spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, którego tematem była książka „Juliet, naga” Nicka Hornby’ego.

Małe i nudne miasteczko gdzieś na północy Anglii, w nim para w średnim wieku - Annie i Duncan. Ich związek jest równie monotonny i nijaki, jak otaczające ich realia. Choć są ze sobą już od piętnastu lat, to sami do końca nie wiedzą dlaczego. Jedyną wspólną płaszczyzną, która ich łączy jest największa pasja Duncana - muzyka Tuckera Crowe’a, amerykańskiego muzyka, który zszedł ze sceny i zniknął. Pewnego dnia Duncan otrzymuje płytę "Juliet, naga”. Annie, nie rozumiejąc, czym zachwyca się jej partner, postanawia zrecenzować płytę i zamieścić tekst na stronie fanklubu. Jej krytyka zdobywa uznanie samego Crowe′a, który zdając sobie sprawę, że był pozbawionym geniuszu muzykiem, zupełnie nie rozumie szumu wokół swojej osoby. Między Annie i Tuckerem zaczyna tworzyć się nić zrozumienia, która szybko przeradza się w sympatię. Dzięki znajomości z muzykiem Annie zaczyna dostrzegać, jak inne może być życie poza nudną pracą bez satysfakcji, bez partnera ograniczającego swoje horyzonty do jednego tematu, zaczyna żyć i dostrzega przed sobą niezrealizowane cele, które jeszcze zdoła osiągnąć.

Tematyka książki stała się inspiracją do burzliwej dyskusji na temat prawdziwego życia artystów, którzy nie radząc sobie z nagłą sławą uciekają w świat uzależnień, lęków lub wycofują się z życia publicznego. Zdania na temat książki były bardzo podzielone, jedni bronili opinii, że powinno się ją przeczytać, inni z trudem „przebrnęli” przez treść wyczekując ostatniej kartki. Klubowicze uznali niemal jednomyślnie, że największe emocje wywołała w nich główna bohaterka - Annie. Z jednej strony uwikłana w nudny związek i dziwaczną pasję partnera - wzbudzała współczucie czytelników. Z drugiej zaś w chwili, gdy zdała sobie sprawę z tego, że jej życie może być lepsze i ciekawsze, że może realizować swe pasje i marzenia, umiała odnaleźć w sobie siłę, by podążyć za swymi pragnieniami - i to czytelników zachwyciło.

Spotkanie zakończył bardzo miły akcent ze strony Klubowiczek, które obdarowały kwiatami panie bibliotekarki z okazji obchodzonego właśnie Tygodnia Bibliotek.

 

Na kolejne spotkanie w Dyskusyjnym Klubie Książki zapraszamy 14 czerwca 2011 r. Tematem dyskusji będzie książka Ewy Kopsik „Uciec przed cieniem”.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: