Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Krośnie

Barbara Kosmowska: "Samotni.pl"

18-10-2011

18 października 2011 r. w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej odbyło się spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki. Przedmiotem rozmów była najnowsza powieść Barbary Kosmowskiej „Samotni.pl”.

W dyskusji o książce pisarki, poetki, literaturoznawcy w słupskiej Akademii Pomorskiej, a przede wszystkim autorki cieszącej się niegasnącą popularnością, zarówno wśród młodzieży (m. in. „Buba” 2002, „Buba - sezon ogórkowy” 2007, „Myślinki” 2005, „Pozłacana rybka” 2007) jak i dorosłych (m. in. „Głodna kotka” 2000, „Teren prywatny” 2002, „Niebieski autobus” 2004, „Hermańce” 2008) wzięło udział liczne grono klubowiczów.

Problematykę powieści „Samotni.pl” pisarka zawarła na samym początku swej książki w motcie, będącym cytatem, zaczerpniętym z „Alicji w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla: „Alicja zaczęła płakać, ponieważ poczuła się nagle strasznie samotna i bezbronna. Po chwili jednak usłyszała w oddali odgłosy stąpania”. W tych dwóch zdaniach autorka zawarła istotę problemu, jaki naświetla w swojej najnowszej powieści.

Pisarka przedstawia czytelnikowi bohaterów, którzy na skutek różnych doświadczeń życiowych tworzą krąg ludzi samotnych, opuszczonych przez bliskich. Porusza niełatwe i bolesne tematy, dziś niezwykle aktualne, jak motyw „eurosieroctwa”, przemocy i agresji w szkole, zmuszając przy tym czytelnika do głębszej refleksji. Rysuje portrety ludzi nieszczęśliwych, którzy podświadomie czekają na pomoc czy zainteresowanie swoją osobą drugiego człowieka, bo jak śpiewał wokalista „Dżemu”: „...najgorzej w życiu, to samotnym być”.

Książka Barbary Kosmowskiej pomimo tego, że adresowana jest przede wszystkim do młodego pokolenia, przypadła klubowiczom do gustu. Porusza wiele ważnych kwestii, z których naukę czerpie każdy z nas. Ostrzega przed zagrożeniami, wskazuje wartości, w które warto wierzyć i które trzeba pielęgnować. Uczy empatii oraz szacunku do osób chorych i starszych. Przede wszystkim łączy pokolenia i zmusza nas do refleksji.

Motywem samotności przesiąknięta jest cała powieść. Dopełnieniem treści stała się szata graficzna okładki książki, obrazująca ludzi stojących samotnie na pustyni. Jak na pustyni brakuje życia, tak bohaterom powieści „Samotni.pl” brakuje bliskiej więzi z drugim człowiekiem.

Klubowicze zwrócili uwagę na język powieści, prosty i swobodny, taki, który stanowi zachętę dla młodego czytelnika do zaznajomienia się z daną pozycję książkową. Członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki doszli do wniosku, że „Samotni.pl” idealnie nadają się do szkół, jako propozycja lektury nadobowiązkowej dla młodzieży.

Z powieści wypływa wydźwięk optymistyczny. Książką „Samotni.pl” Barbara Kosmowska wkomponowała się w model powieści terapeutycznej, z której wyłania się pogoda ducha autorki i niegasnący optymizm. Zdaniem klubowiczów, pisarka wskazuje czytelnikowi sposób na poradzenie sobie z samotnością, która jest przecież uleczalną chorobą.

Książka wbrew tytułowi sugerującemu odniesienie do otaczającej nas rzeczywistości wirtualnej, dotyczy Polski, naszego najbliższego otoczenia, a nawet podwórka. Być może w naszym środowisku lokalnym, ktoś oczekuje naszego zainteresowania, przyjaźni, a może my sami nie jesteśmy do końca szczęśliwi i nasłuchujemy odgłosów stąpania z oddali?

 

Na kolejne spotkanie w Dyskusyjnym Klubie Książki zapraszamy wszystkich członków klubu już 4 listopada 2011 r. Przedmiotem dyskusji będzie książka zaproszonego gościa, Ewy Kopsik - „Uciec przed cieniem”.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: