Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Krośnie

Eric-Emmanuel Schmitt: „Trucicielka”

20-09-2011

20 września 2011 r. w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej odbyło się spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Przedmiotem rozmów była najnowsza pozycja Erica-Emmanuela Schmitta „Trucicielka”.

Książka francuskiego dramaturga, eseisty i powieściopisarza, składająca się z czterech opowiadań: „Trucicielka”, „Powrót”, „Koncert Pamięci anioła” i „Elizejska miłość” otrzymała najważniejszą francuską nagrodę literacką - Le Prix Goncourt de la Nouvelle 2010. Wytrawny znawca ludzkiej duszy, baczny obserwator i piewca piękna, jakim jest autor zbioru opowiadań, wrażliwością swoich książek i pięknym stylem wzrusza i skłania czytelnika do refleksji.

Autor „Trucicielki” porusza na kartach swojej książki wiele kwestii. Pisze o samotności, miłości, namiętnościach, które stają się zgubne dla człowieka, o egocentryzmie i zachowaniach, które prowadzą do katastrofy. „Odsłania mechanizm obsesji - pokazuje, jak łatwo jedna myśl może zatruć życie człowieka”. Ukazuje mroczne oblicze człowieka, z jego lękami, wypaczeniami i słabościami. Pokazuje, w jaki sposób człowiek sam dla siebie i dla drugiego człowieka staje się tytułowym trucicielem, gdy dla władzy, sławy i zysku zabija to, co piękne i wartościowe.

Zbiór opowiadań E. Schmitta dotyka najskrytszych pragnień ludzkich i emocji. Przykładem św. Rity uczy czytelnika umiejętności wybaczania nawet najstraszliwszych zbrodni, pokazuje jak uczucie nienawiści wyprzeć miłością. Autor odkrywa potęgę uczuć i ich moc, zdejmuje maski, odsłania prawdziwe oblicze człowieka. Nieustanna gra pozorów, manipulacje, obsesje czynią książkę niezwykle interesującą.

Trudno jednoznacznie wskazać, które z opowiadań jest najlepsze. Każde jest owocem ciekawej, dobrze skonstruowanej fabuły i znakomitego języka pisarza. Wszystkie utwory trzymają czytelnika w napięciu, skrywają pewną tajemnicę, która zaskakuje i jednocześnie przeraża. Niewątpliwie fenomenem jest niezwykła umiejętność pokazywania złożoności psychiki ludzkiej, penetracja najgłębszych, wstydliwych zakamarków duszy ludzkiej, opis przeżyć wewnętrznych i kłębiących się, często wstydliwych myśli bohaterów. Olbrzymi ładunek emocji czyni te dzieła wartościowymi i godnymi polecenia.

 

Na kolejne spotkanie w Dyskusyjnym Klubie Książki zapraszamy 18 października 2011 r. Przedmiotem dyskusji będzie książka Barbary Kosmowskiej „Samotni.pl”.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: