Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Lesku

Spotkanie z Hanną Kowalewską

18-10-2011

Jesienne spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki jakie odbyło się 10 października w Bibliotece w Lesku miało niecodzienny charakter. Tego dnia uczestnicy spotkania gościli poetkę i powieściopisarkę Hannę Kowalewską.

Hanna Kowalewska urodziła się w 1960 r. w Wysokiem Mazowieckiem. Ukończyła filologię polską na UMCS w Lublinie i studium scenariuszowe w PWSFTViT w Łodzi. Ma w swym dorobku tomiki poezji, powieści dla młodzieży, słuchowiska i opowiadania. Największą popularność zdobyła jako autorka cyklu powieściowego o Zawrociu. Pierwszy jego tom, „Tego lata, w Zawrociu” (1997), zwyciężył w konkursie  na powieść polską wydawnictw Zysk i S-ka i Świata Książki. Jej ostatnia powieść „Julita i huśtawki” (2003) została uznana za książkę roku przez „Magazyn Literacki Książki”.

W trakcie spotkania licznie zgromadzeni czytelnicy mieli okazję poznać pisarkę bliżej, dowiedzieć się o niej – często  poprzez anegdotę –  rzeczy, których próżno by szukać w słowie pisanym. O tym, że debiutowała jako poetka, bo nie chciało jej się przepisywać rękopisów powieści na maszynie; że mama, jej najwierniejsza fanka, nie wierzyła początkowo w jej talent; że nie umie opowiadać bajek, ale jest świetną organizatorką gier i zabaw dla dzieci swych sześciu sióstr; że nie wyobraża sobie pisania scenariusza własnej powieści, mimo deklaracji zgromadzonych, że chętnie wybraliby się na taki film. Pisarka opowiedziała o swych inspiracjach i problemach poruszanych w książkach. Zebrała komplementy za umiejętność opisywania uczuć . Czytelniczki chciały wiedzieć, czy bohaterowie książek mają swoje pierwowzory w realnym świecie. Okazało się, że nie, co wywołało duże zaskoczenie. Dowodzi to wysokiej umiejętności autorki w konstruowaniu wyrazistych postaci.  Tematyka „Julity i huśtawek” została przez dyskutantki odebrana bardzo osobiście, gdyż jest to książka o roczniku 56 i peerelowskiej rzeczywistości, w której wiele z nich się wychowało.

Hanna Kowalewska nie przewiduje szóstego tomu cyklu o Zawrociu. Przyznała, że szuka tematu, który pozwoli jej się dalej rozwijać. W jej szufladach czekają kolejni bohaterowie, co pozwala z optymizmem wypatrywać następnych interesujących fabuł.

Bibliotece leskiej należą się wyrazy uznania za regularne i wytrwałe organizowanie spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki oraz dużą częstotliwość spotkań autorskich.

Agnieszka Romanek

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: