Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Lesku

Marlena de Blasi: "Tamtego lata na Sycylii", Agnieszka Podolecka: "Żar Sahelu"

13-12-2011

13 grudnia uczestniczki spotkania leskiego DKK miały okazję, za sprawą „Tamtego lata na Sycylii” Marleny de Blasi i „Żaru Sahelu” Agnieszki Podoleckiej, przenieść się w dużo cieplejsze od zimowych klimaty. Marlena de Blasi, dziennikarka i krytyk kulinarny jest z pochodzenia Amerykanką. Od kilkunastu lat mieszka we Włoszech i o nich pisze. Spod jej pióra wyszły m.in. książki poświecone kuchni włoskiej. „Tamtego lata na Sycylii” to opowieść o związku księcia Leo d'Anjou i oddanej mu na wychowanie ubogiej Toski. „Żar Sahelu” to książka z pogranicza romansu i przygody, druga w dorobku Agnieszki Podoleckiej (po „Za głosem Sangomy”). Autorka urodziła się na Sri Lance i – jak sama przyznaje w wywiadach – miejsce urodzenia wpłynęło na całe jej życie i „poszukiwania podobieństw i inspiracji w innych kulturach”. Akcja „Żaru Sahelu” dzieje się w Senegalu i Mali, splata ze sobą światy nowoczesny-europejski i szamański-afrykański. Obie pozycje wywołały pozytywne wrażenia, choć nie obyło się bez głosów krytycznych. Obie również wzbogaciły wachlarz tematyczny dotychczasowych dyskusji. Książka Marleny de Blasi została przez niektóre czytelniczki uznana za historię zbyt romantyczną, przez co mało wiarygodną. Ich uwagę zwrócił klimat książki, przesycony zapachami i smakami. „Żar Sahelu” stanowił punkt wyjścia do rozmowy na temat różnic cywilizacyjnych oraz fałszywego przekonania o wyższości białej cywilizacji nad czarną. Panie przyznały, że egzotyczna, gorąca Afryka wraz z jej wierzeniami i kultami stanowiła odskocznię od dobrze znanej codzienności.
Jak zwykle spotkanie przebiegło w miłej, ożywionej atmosferze. Klubowiczki z niecierpliwością czekają na następne, które odbędzie się 17 stycznia.
Agnieszka Romanek
 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: