Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Lesku

Eric-Emmanuel Schmitt: "Moje zycie z Mozartem", Agnieszka Osiecka, Jeremi Przybora: "Listy na wyczerpanym papierze"

05-07-2011

Dnia 5.07 w leskiej bibliotece odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawiano dwie książki: „Moje życie z Mozartem”   oraz „Listy na wyczerpanym papierze” . Obie książki wzbudziły zachwyt uczestniczek spotkania.
O listach dwojga poetów rozmawiano przy dźwiękach piosenek z tekstami autorstwa Agnieszki Osieckiej. Książka zawiera dotąd niepublikowaną miłosną korespondencję Osieckiej i Przybory. Jest uzupełniona licznymi fotografiami, telegramami i pocztówkami. Treść listów stała się inspiracją do dyskusji o pięknie miłości tej pary. Jedna z uczestniczek spotkania stwierdziła, że nawet proza tworzona przez Agnieszkę Osiecką brzmi jak poezja – jest tak pełna emocji i niezwykłych metafor. Rozmawiano również o tym, jak wyglądało życie prywatne Osieckiej i Przybory oraz dlaczego ich miłość się skończyła. Tutaj trzeba było odwołać się do innych tekstów ponieważ w książce, opatrzonej wprawdzie wstępem i komentarzami Magdy Umer, nie było odpowiednich informacji. Nie można było się z niej dowiedzieć, dlaczego w korespondencji Agnieszki i Jeremiego następowały czasami długie przerwy, oraz z jakiego powodu ich związek się rozpadł. W czasie dyskusji przytaczano nie tylko fragmenty listów pary, ale również inne ich teksty – wiersze i piosenki.
Moje życie z Mozartem”, którą omawiano z kolei przy muzyce klasycznej, również zebrała przychylne opinie. Określona przez wydawcę jako „Być może najbardziej osobista z książek Schmitta.”, jest napisana w formie listów do wymienionego w tytule kompozytora. Jest to też rodzaj autobiografii pisarza, który dzieli się z czytelnikiem refleksjami o miłości, muzyce i życiu. Uczestniczkom spotkania szczególnie spodobały się opinie Schmitta o muzyce i jej wpływie na człowieka. Były one też pod wrażeniem filozofii autora i dzieliły się cytatami z książki. Pozycja ta rozbudziła również zainteresowanie osobą samego Mozarta. Nie zabrakło również ogólnej dyskusji o muzyce. Na zakończenie spotkania jedna z uczestniczek przedstawiła kolejną książkę Erica-Emmanuela Schmitta: „Oskar i Pani Róża”, która opowiada o ostatnich dniach życia śmiertelnie chorego chłopca.
Spotkanie było udane i przebiegało w miłej atmosferze. Obie książki zostały przyjęte z entuzjazmem, nie zabrakło też tematów do dyskusji.
Beata Podsobińska
 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: