Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Leżajsku

Małgorzaty Cichalewska: "Lato Joanny"

23-02-2011

„Lato Joanny” to tytuł książki którą omawiali klubowicze leżajskiego klubu książki w dniu 8 marca 2011 roku. Wszyscy już znudzeni zimą chętnie sięgnęli po debiut literacki Małgorzaty Cichalewskiej, który tytułem zachęcił do lektury.
Główna bohaterka Joanna to 22-letnia studentka. Pochodzi z niewielkiej wsi mazurskiej Jagiełkowo, gdzie wszyscy wszystkich znają, każdy wszystko o sobie wie, a plotka szybsza jest niż wiatr. Joanna jako jedna z niewielu mieszkanek sprzeciwia się tezie, że nauka to strata czasu, wybiera się na studia do Warszawy. Stolica to drugi świat Joanny, gdzie uczy się i pracuje. Jednak nie czuje się najlepiej w tym środowisku, bo jest traktowana „jako ta ze wsi”. Powodem tego jest wyjazd na studia do Torunia.
Akcja książki rozgrywa się jednak głównie w tym pierwszym świecie, w którym Joanna urodziła się i dorastała. Joanna tak naprawdę kocha ten świat, bo jednak bardziej przynależy do niego, niż do stolicy. Na Mazurach ma rodzinny dom, matkę, rodzeństwo, wiele wspomnień i piękne krajobrazy. Właśnie w tym spokojnym i pozornie nudnym miejscu spotyka Tomasza, który wiele odmienia w jej życiu. Ten człowiek od początku fascynuje Joannę. Przyjechał z Warszawy i kupił dom. Mieszka sam i we wsi uchodzi za dziwaka. Zajmuje się odnawianiem starych mebli. Joanna przy Tomaszu czuje się wyjątkowo . Tomasz początkowo zastępuje ojca, który zmarł zaledwie kilka miesięcy wcześniej.
Książka ukazuje, jak więź między nimi stopniowo się zacieśnia. Każde z nich ma jednak swoje przekonania, obawy, wątpliwości – Tomasz jest rozwodnikiem i jest dużo starszy od Joanny.
Klubowicze chętnie pojechali by zwiedzić malownicze lasy i jeziora Mazur ale poza tym nic więcej ich nie zachwyciło w tym opowiadaniu (bo powieść to za dużo powiedziane).Jest to treść łatwa do przyswojenia, ale nie na długo zapada w pamięć czytelnika.
 

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: