Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Leżajsku

Francesc Miralles: „Miłość przez małe m”

27-04-2011

27 kwietnia 2011 roku leżajski klub książki dyskutował nad powieścią Francesc Miralles „Miłość przez małe m”.

„Ciesz się małymi rzeczami, bo może któregoś dnia obejrzysz się za siebie i zdasz sobie sprawę, że były to rzeczy wielkie” – to motto idealnie dobrane do historii bohatera Mirallesa.Główny bohater - Samuel to samotny mężczyzna przed czterdziestką, profesor literatury, który prowadzi nudną i przewidywalną egzystencję. Nie posiada przyjaciół, z siostrą widuje się bardzo rzadko...
Aż tu nagle, w jego ustabilizowane życie wkracza kotek. Samuel postanawia go przygarnąć i ta decyzja uruchamia łańcuch zdarzeń, których bohater już nie uniknie. Odtąd w otoczeniu Samuela pojawiają się postacie ekscentryczne i tajemnicze, a przy tym barwne i oryginalne – i nadają zwykłej egzystencji Samuela nowy sens. Poznaje Tytusa, swojego sąsiada redaktora i Valdemara przesiadującego w kawiarni...
W książce nie brakuje również wątku miłosnego. Profesor w zakamarkach pamięci przechowuje pocałunek motyla, jakim obdarzyła go pewna dziewczynka, Gabriela – gdy Samuel miał zaledwie kilka lat. Wspomnienie tej niezwykłej chwili odżywa, kiedy dorosły Samuel przypadkiem spotyka na ulicy Gabrielę i pragnie zdobyć jej serce, choć ona nie kwapi się do tego, by odpowiedzieć wzajemnością na jego uczucie.
Opowieść Mirallesa jest pełna literackich smaczków i powodów do zadumy. Bohater jako profesor literatury raz po raz odwołuje się do wielkich dzieł literatury. Odwołania te przybierają najprostszą formę: bohater przypominając o jakimś utworze, streszcza go w kilku zdaniach i przedstawia ciekawostki z twórczości wielkich niemieckich pisarzy, m.in Goethego, Kafki zachęcające do zapoznania się z pasjonującą twórczością. Autor wplótł w treść wiele przemyśleń i mądrości życiowych.
Dużym plusem "Miłości przez małe m" jest pierwiastek magii jaki w sobie zawiera. Przeznaczenie kieruje krokami i myślami Samuela, doprowadzając do nieprawdopodobnych wydarzeń i zbiegów okoliczności.
W książce tej liczy się nie tyle powierzchniowa fabuła poświęcona próbie zdobycia serca miłości z dzieciństwa – ale właśnie przesłanie o poszukiwaniu własnego szczęścia. Cała powieść niesie proste przesłanie, że czasami mała rzecz, drobny uczynek może zmienić całe nasze życie.
"Człowiek robi dobry uczynek, jakąś małą rzecz i wyzwala cały łańcuch zdarzeń, które zwracają mu tę odrobinę miłości jaką podarował wielokrotnie pomnożoną. W końcu choćby chciał wrócić do punktu wyjścia nie może. Bo miłość przez małe "m" odcięła mu drogę do tego, czym był wcześniej"
Cytaty, które zapadają w pamięć :
"Miłość jest jak piękny kwiat, ale trzeba go szukać na skraju przepaści"
„Największa próżnia istnieje w głowie”
„Szczęścia nic nie ubędzie, gdy się z nim podzielisz”

Warto czasami zatrzymać się w tym naszym biegu i przeczytać taką relaksacyjną książkę.

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: