Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Lubeni

Mija Kabat: "Kontrakt panny Brandt”

10-01-2011

W poniedziałkowe popołudnie 10 stycznia 2011 r. zainaugurowany został w naszym DKK dalszy cykl spotkań. To już czwarty rok od kiedy spotykają się miłośnicy książki mając świetną okazję do wymiany opinii na temat literatury. Jak przystoi na czas karnawału czytana lektura to powieść łatwa i przyjemna, mimo tego że w tle pojawia się wątek obozów koncentracyjnych, ukrywania Żydów, zakazanej pomocy udzielanej Polakom.
Mija Kabat w powieści wojnę estetyzuje i odsuwa na dalszy plan. Rozgrywający się podczas drugiej wojny światowej „Kontrakt panny Brandt” to historia niechcianej miłości. Piękna Anna Lubieniecka, łączniczka, trafia na łapankę. Spodziewa się najgorszego, ale… Młoda Polka, przypadkowo "wpada" w oko niemieckiemu oficerowi, który przymusem robi z niej swoją sekretarkę i damę do towarzystwa - wywożąc do obozu, którego jest komendantem. Z przymusowego związku rodzi się, oczywiście, miłość, gdyż Franz nie jest fanatykiem Hitlera, a Polka odkrywa, że samotność to wcale nie taki dobry wybór, lepiej mieć obok siebie mężczyznę, nawet jeśli jest on przedstawicielem wrogiego narodu. Autorka wzbogaca książkę o analizy psychologiczne, próbuje zaintrygować, pokazując dylematy bohaterki, z jednej strony silnie powiązanej z konspiracją, z drugiej – walczącej z niechcianym uczuciem do okupanta. Panie stwierdziły, że sam pomysł na książkę wydaje się kiczowaty jest jednak coś, co sprawia, że czyta się ją do końca i błyskawicznie. To lektura wciągająca, a i oryginalna (historia nie jest zbyt nieprawdopodobna, rzeczywiście mogła się zdarzyć) Opowieść stanowi przykład romansu korzystającego z inspiracji historycznych - można ją zabrać np. w daleką podróż pociągiem, by umilić sobie czas.

 

Mając nadzieję spotkanie autorskie z Wojciechem Tochmanem czytamy książkę pt. „Dzisiaj narysujemy śmierć”.

„Jest to reporterska opowieść o tym, jakie konsekwencje niesie ludobójstwo nie tylko dla jego sprawców i ofiar, ale także dla nas – świadków. Tochman wikła czytelników
w cierpienie swoich bohaterów, a każdy z nich jest ze swoją historią konkretny, pojedynczy, wyjątkowy. Autor nie daje gotowych odpowiedzi na pytania, które nam stawia: dlaczego mamy płakać za ludźmi zamordowanymi w dalekiej Rwandzie szesnaście lat temu? Dlaczego na nowo mamy uczestniczyć w ich śmierci? Uczestniczyć? W jakiej roli?”

Najbliższe spotkanie DKK - 21 lutego (poniedziałek) o godz. 17.00 jak zawsze w GBP.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

Wiesława Piekarz
 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: