Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Lubeni

Maria Nurowska: "Nakarmić wilki"

04-07-2011

Podczas czerwcowego spotkania w DKK dyskusja skupiała się wokół najnowszej książki Marii Nurowskiej pt. "Nakarmić wilki". Z podobną problematyką tzn.- wilków - spotkałyśmy się we wcześniej czytanej pozycji "Ludzie to wilcy".
Urozmaiceniem dla naszych rozważań było obejrzenie filmiku, w którym autorka przedstawia swoją najnowszą powieść. "Nie jest to powieść jakiegoś wielkiego formatu - szybko przeczytana i szybko zapomniana. To lektura na jeden wieczór" - rozpoczęła dyskusję p. Beatka. Naszym zdaniem nie jest to książka opowiadająca tylko o wilkach, choć dzięki spostrzeżeniom głównej bohaterki Katarzyny zbierającej w Bieszczadach materiały do pracy doktorskiej mamy okazję do lepszego poznania tych inteligentnych zwierząt. Czytelnik dostaje tutaj szansę poznać strukturę stada. Czytając można dowiedzieć się wiele o tych wspaniałych zwierzętach,ale i o ludziach. W tym momencie p. Ela dodała krytyczne uwagi dotyczące zbyt dużego upodmiotowienia wilków. Jej zdaniem autorka "przesadza"z odnoszeniem cech ludzkich do wilków. Mamy tutaj możliwość porównania hierarchii i relacji pomiędzy trójką głównych bohaterów i relacji oraz hierarchii w stadzie. Inna koleżanka Bożenka stwierdziła: "Uczono mnie, że ludzie w Bieszczadach naprawdę z wilkami się borykają - to jest dla nich problem" .Wilki są wrażliwymi, mądrymi istotami, których życie jest w niebezpieczeństwie zaś nierówna walka wilka z człowiekiem kończy się śmiercią tego pierwszego. Lęk przed wilkiem nie wynika jednak z braku serca u ludzi, lecz z braku wiedzy o życiu tych stworzeń - konkluduje p. Bernadka. Wprowadzając na karty książki wątek miłosny pomiędzy Katarzyną a Olgierdem, autorka uatrakcyjnia tym samym dość statyczną akcję co sprawiło, że czytało się z nieco większym zaciekawieniem - stwierdziły klubowiczki. Jest to powieść realistyczna o otwartej kompozycji - gdzie każdy kto czyta może sobie dowolnie interpretować zakończenie - na temat charakteru i kompozycji wypowiada się p. Elżbieta. Dla p. Beatki zaś kompletnie nie jasne jest zakończenie książki - "wszystko tam jest zawoalowane. Poczekajmy na ciąg dalszy" - mówi. Rozważałyśmy również dlaczego taki właśnie tytuł - "Nakramić wilki" - zdaniem pań "dziwny dla tej książki i nie bardzo zrozumiały" .Można go tak zinterpretować: "Każdy z nas nosi w swoim sercu wiele wilków: miłość, przyjaźń, nienawiść - a przeżyją tylko te, które nakarmimy" - i taki sposób myślenia rozwiązuje poniekąd nasz problem. Lubiącym tematykę Bieszczadów, wilków i relacji w świecie tak ludzkim jak i zwierzęcym polecamy do przeczytania omawianą przez nas lekturę stanowiącą w pisarstwie Marii Nurowskiej zupełne novum.
Wiesława Piekarz
DKK Lubenia
 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: