Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Lubeni

Jennifer Cody Epstein: "Malarka z Szanghaju"

30-09-2011

Kolejny rok DKK czas zacząć. Nasze pierwsze spotkanie powakacyjne, które odbyło się  we wrześniu cieszyło się zaskakującą wręcz frekwencją  oraz obecnością niebanalnej książki „Malarka z Szanghaju”  autorstwa Jennifer Cody Epstein. Z zaciekawieniem obejrzałyśmy przygotowaną dla uzupełnienia prezentację multimedialną w której przybliżona została biografia , oraz krótki przegląd  malarstwa naszej bohaterki. Tym razem sięgnęłyśmy do korzeni kultury Szanghaju końca XIX wieku. Malownicze ubiory tworzą  kolorystyczną grę z malowniczymi zakątkami miasta, budynkami i narodowością jej mieszkańców. Wśród tego kalejdoskopu barw osadzona jest fabuła powieści, w której poznajemy losy głównej bohaterki, czternastoletniej Pan Yuliang. Oto sierota wychowywana przez wujka wiecznie palącego opium, zostaje sprzedana do burdelu. Opiekun „pozbywa” się dziewczynki, by mieć pieniądze na własne przyjemności, zaś losy dziecka są mu całkiem obojętne. Zrywa z nią kontakt przekazując w opiekuńcze ręce właścicielki domu publicznego. Jednak burdel okazuje się nie być typowym domem rozkoszy. Jest to niemalże wyrafinowany dom kobiet, które szkolą się w tzw. sztuce dogadzania mężczyznom. Takie też koleje etapy przyuczania przechodzi Pan Yuliang. Zaczyna od obserwacji mistrzyni w tym fachu, zyskownej koleżanki, której praca się „opłaca”.  Tu też poznajemy obłudę i kłamstwa dam "lekkich chińskich obyczajów". W czterech ścianach burdelu stajemy się świadkami rywalizacji, zawiści, grzechu. Każda z pań jest sobie wrogiem i każda jest tu tylko po to, by spłacić dług wobec Matki Chrzestnej, właścicielki domu publicznego.  
Walka między kobietami jest utajniona, czym jeszcze bardziej godzi w ludzką godność i poważanie. Pan staje się pionkiem w grze. Jednak zbieg przypadków sprawia, że Yuliang trafia na klienta, swego wybawiciela, a zarazem przyszłego męża, który wykupując ją z niewoli stawia przed nią nowe perspektywy rozwoju. Pan uczy się pisać, czytać, odkrywa w sobie smykałkę malarską i kształci się. Zaczyna żyć i rozwijać się intelektualnie. Dotychczasowe życie odchodzi w niepamięć, a jej droga prowadzi od Chin do samej stolicy sztuki, Paryża.
Jennifer Cody Epstein w powieść wplotła wiele faktów z własnego życia. Malarka, była kurtyzana, sięgnęła zamiast pędzla po pióro i stworzyła książkę  o sobie. Częstokroć wyznanie długo skrywanej prawdy o sobie stanowi terapię oczyszczenia duszy. Kobieta, której nie kocha nawet wuj, musi borykać się wieloma trudnościami osobowościowymi. Uraz do mężczyzn, problem z zaufaniem, uwierzeniem w prawdziwość słów, jakie się wypowiada, wszystko to dobija się na dorosłej już Pan Yulian, czyli Jennifer Epstein.

Jak stwierdziły panie z DKK, w powieść warto zagłębić się nieco bardziej, by uzmysłowić sobie, że fałsz nie zna granic ani płci. Jest wszędzie, jak powietrze, które nas otacza i którym oddychamy.  Przenika nas na wskroś. Pan Yuliang zdołała trafić w dobre ręce, co pomogło jej uznać własne życie za przyzwoite, ile jednak musiała przejść, by być tym, kim się stała? Los nie zawsze sprzyja każdej kobiecie...  
 

Agnieszka Kusiak

DKK Lubenia

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: