Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Skołyszynie

Sylwia Chutnik: "Kieszonkowy atlas kobiet"

29-07-2011

21 lipca 2011 roku w Gminnym Ośrodku Kultury i Czytelnictwa członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki dyskutowały o Królowych, Handlarach, Bazarówach, Kurach, Królowych Biznesu, Gospodyniach Domowych, Matkach Gastronomicznych, Matkach Klozetowych, Madonnach Parapetowych, Księżniczkach, Urzędniczkach, Biurwach, Złych Dziewczynkach, Radykalnych Księżniczkach, Naiwnych Dziewczynkach, Babskach, Maryjach Zbrojnych, Żelaznych Dziewicach, Łobuzarach i innych kobietach z „Kieszonkowego atlasu kobiet" Sylwi Chutnik.

Debiut prozatorski Sylwii Chutnik, kulturoznawczyni i działaczki społecznej, zdaniem klubowiczek zasłużył na wszystkie przyznane mu nagrody. Cztery nowele dziejące się na warszawskiej Ochocie, których bohaterki (trzy kobiety i jeden "Paniopan”) żyją w świecie swoich niemożliwych do zrealizowania marzeń i dawnych wspomnień, niezrozumiane przez otoczenie bardzo poruszyły członkinie Klubu. Autorka umiejętnie portretuje swoich bohaterów, każdy z nich jest wyrazisty i „żywy”; używa języka, który sprawia, że jesteśmy jakby w środku opowiadanej historii. Pisarka bez wątpienia posiada niezwykły dar obserwacji rzeczywistości i opisywania tego, co zaobserwuje. W książce znaleźć można wiele znakomitych obserwacji, opisanych językiem pełnym współczesnych i najbardziej aktualnych odniesień do naszego tu i teraz. Autorka stworzyła obraz współczesności z jej największymi brudami, nietolerancją, zaściankowością, prymitywizmem, małością i gnuśnością– zauważyła jedna z członkiń. Losy Czarnej Mańki, która tak jak jej matka dopełnia swego losu handlując w blaszanej budzie garnkami, Pani Maria – łączniczki z czasów Powstania Warszawskiego, Pana Mariana - Paniopana, który został wtłoczony w swoją płeć jakby przypadkiem oraz Marysi, która jako jedyna buntuje się przeciw zastanej rzeczywistości stały się punktem wyjścia do dyskusji o losie kobiet. Losy głównych bohaterek, pod warstwą humoru i gorzkiej ironii skrywa bowiem smutną prawdę o wielu polskich kobietach: wykluczonych, pochodzących z marginesu społecznego, nieszczęśliwych, zniewolonych i bezsilnych wobec zakleszczenia w społeczeństwie.

Marta Gąsiorowska
 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: