Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Szebniach

Pinokio z Teatru Maska w Rzeszowie

19-01-2011

Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach była organizatorem wyjazdowych warsztatów do teatru i muzeum w Rzeszowie. Młodzi czytelnicy z gminy Jasło mieli okazję zobaczyć sztukę w reżyserii Zbigniewa Głowackiego w scenografii Pavela Hubička oraz oprawie  muzycznej Krzysztofa Dzierma pt.  "Pinokio".
       W  środę 19 stycznia, tradycyjnie jak co roku  na feriach, 45 osobowa grupa dzieci i młodzieży odwiedziła Teatr Maska i Muzeum Etnograficzne w Rzeszowie. Sztuką teatralną, na podstawie powieści C. Collodi "Pinokio" zachwycili się zarówno młodzi widzowie jak i opiekunowie. Klubowicze Młodzieżowego Klubu Dyskusyjnego w Szebniach wcześniej  zapoznali się z przygodami drewnianego bohatera i rozmawiali o jego losach. Jednak dla wielu, zwłaszcza najmłodszych, tematyka książki jak i spektaklu były zupełną nowością. Sztuka ta to opowieść o samotnym, starym człowieku, który z kawałka drewna stworzył drewnianego chłopca, z pięknie wystruganą głową, rękami i nogami, ale bez serca i takiej ilości rozumu, która pozwoliłaby  wybierać właściwe drogi. Drewniany chłopiec poprzez swoje zachowanie przysporzył wielu zmartwień swojemu ojcu, ubogiemu Dżepettowi. Pinokio uciekł z domu, aby zasmakować wolności. Nie przewidział jednak, że jego los zatoczy krąg i w końcu zapłacze z tęsknoty za ojcem.   Wystawiana sztuka  przez aktorów z Teatru Maska udowadnia, że nie przemijają literackie mody, teorie pedagogiczne i psychologiczne, a historia stworzona przez Collodiego jest ciągle żywa i inspirująca. Przedstawienie jest opowieścią o dorastaniu w nie zawsze przyjaznym świecie i o miłości nadającej sens ludzkiemu życiu.Lekcja historii przeprowadzona przez panią Agatę Mazur w Muzeum Etnograficznym im. F. Kotuli w Rzeszowie pozwoliła uczestnikom zapoznać się z historią kobiet wiejskich i jej przemian na przestrzeni ostatniego stulecia. Dzieci miały okazję zobaczyć również wystawę pokazującą złożoność kobiecego świata wyodrębniając trzy płaszczyzny: świat wewnętrzny pełen uczuć i emocji, codzienność wypełnioną pracą w gospodarstwie oraz rzeczywistość symboliczną wyrażoną przez ludowe wierzenia. Na wystawie pt. "Babskie sprawy - rzecz o kobiecie wiejskiej" nie zabrakło eksponatów pochodzących z gminy Jasło mi. in. Kronika KGW z  Żółkowa, fotografie archiwalne - świadectwa działalności społecznej kobiet wiejskich z Żółkowa z lat 1930- 1958 udostępnione przez pana G. Kurowskiego sołtysa wsi Żółków, GBP w Jaśle z/s w Szebniach oraz film "Zwyczaje i tradycje jasielskiej wsi w XX wieku" Stowarzyszenia Rozwoju Kultury Ludowej Ziemi Jasielskiej w Trzcinicy.
        Dyrektor i pracownicy GBP w Jaśle z/s w Szebniach serdecznie dziękują pracownikom teatru i muzeum za ciepłe i życzliwe przyjęcie grupy.
Beata Lubaś, GBP w Jaśle z/s w Szebniach

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: