Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Tarnobrzegu

Małgorzata Kalicińska: „Zwyczajny facet"

17-02-2011

Trzeci rok działalności naszego klubu rozpoczęliśmy 17.02.2011 spotkaniem poświęconym książce Małgorzaty Kalicińskiej „Zwyczajny facet”.
Tym razem autorka pokusiła się o napisanie powieści o mężczyźnie w wieku po pięćdziesiątce, z bagażem przykrych, małżeńskich doświadczeń, który poddaje się losowi przez wiele lat i nie umie się sprzeciwić ani zawalczyć o swoje. Zażarte awantury i ciągłe pretensje żony zamieniły życie bohatera w piekło, z którego nie potrafił się uwolnić aż do momentu wyjazdu za granicę w poszukiwaniu pracy. Z dala od domu i toksycznej żony może nareszcie spojrzeć na swoje życie z dystansem i podjąć jedynie słuszną i przynoszącą mu wyzwolenie, decyzję o rozwodzie. Czy tytułowy zwyczajny facet potrafi całkowicie wyzwolić się i skorzystać z szansy jaką zsyła mu los
i zbudować nowy związek z kobietą darzącą go miłością i szacunkiem?
W książce poznajemy relację jednej ze stron związku, czytając ma się wrażenie jakby bohater się idealizował. Jego przemyślenia są chwilami powierzchowne i nieprzekonujące. Są to , zdaniem klubowiczów, ewidentne minusy tej książki. Natomiast sam problem poruszony w książce, nie często spotykany w literaturze, wart jest uwagi i dyskusji.

Monika Sadkowska


 Recenzja
Książka Małgorzaty Kalicińskiej „Zwyczajny facet” to przyjemna i szybko czytająca się lektura na wolne popołudnie. Porusza jednak ważny problem. Przemocy psychicznej, które stosują niektóre kobiety wobec mężczyzn. Cytując autorkę „głupota, podłość i inne cechy ludzkie nie posiadają określonej płci”.Trudno się z tym nie zgodzić. Stereotypowo głównym agresorem w wojnie damsko – męskiej pozostaje mężczyzna. Tymczasem również kobiety potrafią być trudne i ranić głęboko.

Głównego bohatera Wieśka poznajemy, gdy spędza urlop na Mazurach w ulubionym pensjonacie „Pod Dębem”. Jest inżynierem budownictwa okrętowego i aktualnie pracuje w Finlandii. Na Mazurach spędza wolny czas i snuje wspomnienia ze zwego życia. Co lub kto i dlaczego doprowadziło go do sytuacji, w której obecnie się znalazł. Akcja powieści toczy się jednocześnie w teraźniejszości i przeszłości.
Retrospekcja zajmuje dużą część powieści. Teraźniejszy Wiesiek opowiada i analizuje zachowania swoje i swojej wiecznie awanturującej się żony Aśki. Próbuje zgłębić motywy jej działania, czasami próbuje ją tłumaczyć. Również w ich małżeństwie bywały chwile spokoju i zadowolenia.
Z biegiem czasu bohater coraz trudniej znosi wszelkie obelgi i awantury. Dzieci wkraczają w dorosłość i myślą o własnym życiu. Wieśkowi nadarza się okazja i wyjeżdża do pracy do Finlandii. Rozłąka pozwala spojrzeć na swoje małżeństwo z innej perspektywy. Żona jest coraz bardziej obca, chorobliwie zazdrosna i nastawiona wrogo do Wieśka. Zetknięcie z inną kulturą, różnymi ludźmi i ich odmiennym podejściem do życia sprawia, ze Wiesiek równie weryfikuje swoje poglądy na dotychczasową sytuację małżeńską. Decyduje się na rozwód.
„Zwyczajny facet” to powieść o ludzkich wyborach, poczuciu winy, osamotnionej duszy, o powinnościach, które nakładamy na siebie sami. O tkwieniu w społecznych schematach – bo tak trzeba, tak wypada, tak nie można, co powiedzą inni. O dojrzewaniu do trudnych decyzji i podejmowaniu ich, by mieć jeszcze szansę na zwyczajny ludzki spokój ducha i nadzieję na cieplejsze uczucia jakiejś pokrewnej duszy. Zwyczajny facet jest nie tylko mężczyzną. Jest symbolem każdego człowieka, który pragnie być kochany, szanowany i akceptowany.

Aldona Białas
Dyskusyjny Klub Książki-
Filia nr 1 Miejskiej Biblioteki
Publicznej w Tarnobrzegu
 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: