Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Ustrzykach Dolnych

Tanya Valko: " Arabska żona"

24-05-2011

Nasze majowe spotkanie przeznaczyłyśmy na rozmowę o książce pt. Arabska żona Tani Valko. Tania Valko to pseudonim literacki absolwentki Uniwersytetu Jagiellońskiego, która jak dowiadujemy się z krótkiej biografii w latach 80 ubiegłego stulecia wyjechała do Libii gdzie była nauczycielką w Szkole Polskiej w Trypolisie, a następnie asystentką Ambasadora RP.  Obecnie mieszka w Arabii Saudyjskiej i zajmuje się pisaniem książek dotyczących życia w krajach arabskich ("Libia od kuchni", "Życie codzienne w Trypolisie" oraz "Sahara" – ocean ciszy).Arabska żona dotyczy problemu małżeństw arabsko-polskich i jest rezultatem ponad dwudziestoletnich kontaktów pisarki z kobietami z krajów muzułmańskich i to zarówno Polkami jak i Arabkami.
Tym razem bohaterką książki jest Polka – Dorota, która wychodzi za mąż za muzułmanina i wraz z nim wyjeżdżą do Libii – rodzinnego kraju ukochanego.
Na tle historii Doroty poznajemy realia współczesnego życia w krajach arabskich, które jak przekonuje się bohaterka jest bardzo różne od znanej jej rzeczywistości. Tutaj należy się podporządkować mężowi i jego rodzinie. Zakochana Dorota przekonuje się, że w obliczu tradycji przestają się liczyć uczucia – liczy się obowiązek wobec rodziny, a kobieta z pokora musi znosić swój los.
Ostatnio ukazuje się mnóstwo książek opisujących małżeństwa ludzi z różnych kultur, pokazujące jak zmienia się życie kobiet, które muszą podporządkować się mężowi i jego rodzinie. Zdarza się, że buntują się one przeciw panującym zasadom i obyczajom i walczą o dobro swoje i swoich dzieci płacąc za to niekiedy bardzo wysoką cenę.
Książki poruszające problem małżeństw mieszanych są bardzo ciekawe i czytając je nierzadko wchodzimy w rolę bohaterek, ale musimy sobie uświadomić, iż nie jest to tylko fantazja piszących – tak dzieje się naprawdę i w zasadzie nie ma szans na zmiany – mentalności nie da się zmienić. Tylko czy można obojętnie przejść obok tragedii?

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: