Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Osieku Jasielskim

Grzegorz Gortata : „Szczury i wilki”

18-11-2011

Chłodna, późna jesień towarzyszyła kolejnemu spotkaniu młodych czytelników DKK w Gminnej Bibliotece Publicznej w Osieku Jasielskim. 15 listopada 2011 r. dyskutowaliśmy o książce Grzegorza Gortata pt. „Szczury i wilki”. Niełatwa, ale niezwykle mądra książka. Ramowa kompozycja prowadzi czytelnika przez dwa światy- ten, który jest tuż obok i ten, który minął, ale nie wolno o nim zapomnieć. G. Gortat skutecznie nam w tym pomógł.
Henryk – bohater pierwszej części, to młody neonazista, brutalny, wulgarny, oddany organizacji. Dlaczego? – pytali młodzi czytelnicy, przecież żaden człowiek nie jest do końca zły, może szukał kogoś, komu mógłby zaimponować? Może potrzebował przyjaźni, może miłości albo szczerej rozmowy?
Druga część to piekło obozu koncentracyjnego z punktu widzenia różnych osób. Auschwitz poznała młodzież oczami więźniów, hitlerowców, a nawet wspomnieniami psa, który należał do oficera niemieckiego. Mensch – tak wabił się ów pies, wycierpiał bardzo wiele od swego opiekuna-człowieka, ale to pies swoim zachowaniem zasłużył na swoje imię „CZŁOWIEK”. Mimo wieli książek podejmujących tematykę II wojny światowej „Szczury i wilki” przemawiają do wyobraźni w sposób wyjątkowy. Opisy scen, w których Żydzi, nieświadomi swego losu, prowadzeni byli do komór gazowych, a oprawcy jak hieny obławiali się ich dobytkiem, potrafią oburzać, wzruszać, współczuć i nienawidzić.Naprawdę warto przeczytać tę książkę po to, aby zastanowić się nad współczesnym światem, który dzieje się obok nas i w nas oraz nad tym, jak wspomnienie o wojnie może wpłynąć na mnie, na ciebie i wielu innych.Wiele zdań w naszej dyskusji było niedokończonych, urwanych z powodu braku słów, aby wyrazić to, co przeżyliśmy i poczuliśmy po lekturze niezwykłej powieści.
Aura za oknem była dopełnieniem nastroju towarzyszącego młodym gimnazjalistom , stojącym przed wieloma wyborami w życiu. Może to spotkanie DKK to jeden z drogowskazów? Może…
Zofia Ciomcia
 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: